Relacje
Czytany poradnik
Jak odbudować związek po zdradzie?
0

Jak odbudować związek po zdradzie?

AUTOR:  Patrycja Strzelczyk16 sierpnia 2019

Zdrada bez wątpienia stawia przyszłość każdego związku pod znakiem zapytania. Nie musi jednak oznaczać ona jego definitywnego końca. Jak odbudować związek po zdradzie? Czy jest to w ogóle możliwe?

Zdrada = koniec związku?

Dla wielu osób, zdrada jest równoznaczna z zakończeniem związku. Nie w każdym przypadku musi to skończyć zerwaniem lub rozwodem. Wszystko oczywiście zależy od partnerów. Jeżeli oboje lub jedno z nich nie chce kontynuować związku, to próby naprawienia go, są zbyteczne. Sytuacja wygląda inaczej w przypadku, kiedy nadal wam na sobie zależy. Jeżeli osoba, która dopuściła się zdrady żałuje tego co zrobiła i chce naprawić swój błąd, to jest to połowa sukcesu. Reszta zależy od zranionej osoby. Jeśli i ona jest gotowa wybaczyć zdradę, to jest to sygnał by zawalczyć o związek i spróbować go odbudować. Należy jednak pamiętać, że związek p zdradzie już nigdy nie będzie taki sam.

8 kroków, które pomogą wam odbudować związek po zdradzie

1. Czas

Nie bez powodu mówi się, że czas leczy rany. Oczywiście nie oznacza to, że zdrada od razy zostanie wybaczona, ale czas przeznaczony na ochłonięcie jest bardzo potrzebny, by trzeźwo spojrzeć na całą sytuację. Jego długość jest uzależniona przede wszystkim od stopnia wrażliwości zranionej osoby. Nie ważne jak długi, czas jest niezwykle ważny, by pozwolić negatywnym emocjom nieco opaść. W przeciwnym wypadku nie ma sensu podejmować prób spokojnej, szczerej rozmowy.

2. Szczera rozmowa

To kulminacyjny i najważniejszy punkt w odbudowywaniu związku po zdradzie. Podczas szczerej rozmowy, przede wszystkim powinniście zastanowić się nad przyszłością waszego związku i tym, czy oboje chcecie go odbudować. Jeżeli wspólnie stwierdzicie, że chcecie o niego walczyć, powinniście podjąć ku temu konkretne działania. Zastanówcie się też nad wszą relacją sprzed zdrady i spróbujcie przeanalizować, czy nie doszło do niej w wyniku waszych zaniedbań.

3. Konkretne działania

Jeżeli partner, który zdradził, naprawdę chce naprawić swój błąd, musi to pokazać. „Przepraszam” lub „Tylko Ty się dla mnie liczysz” nie załatwią sprawy. Żeby odbudować związek po zdradzie, musisz udowodnić, że naprawę żałujesz tego co zrobiłeś i chcesz naprawić swój błąd.

4. Wybaczenie

Zdecydowanie najtrudniejszy krok w walce o odbudowanie związku po zdradzie. Zdradzony partner musi dać sobie czas, żeby spokojnie i na trzeźwo przemyśleć to, czy rzeczywiście jest w stanie wybaczyć i żyć dalej z osobą, która go zraniła. Ważne jest, żeby nie podejmować tej trudnej decyzji zbyt pochopnie.

5. Przeanalizowanie problemu

Wybaczenie zdrady to jedno, ale przed wami jeszcze długa droga do odbudowania relacji. Będąc w związku należy liczyć się z tym, że są za niego odpowiedzialne dwie osoby. Aby unikać podobnych sytuacji w przyszłości, powinniście zastanowić się nad swoim zachowaniem sprzed zdrady. Być może nie poświęcaliście sobie wystarczająco dużo uwagi i oboje zaniedbaliście waszą relację?

6. Nowe zasady

Ustalenie nowych zasad jest kluczowe w procesie odbudowywania związku po zdradzie. Podczas ratowania związku bardzo ważne jest odbudowanie zniszczone zaufania, co może trwać bardzo długo. Dlatego najważniejszą zasadą, jaką powinniście się kierować, jest brak tajemnic i mówienie sobie o wszystkim. Oczywiście w wyznaczonych przez was granicach. Pomoże to odzyskać zaufanie do partnera.

7. Budowanie intymności

Odbudowanie fizycznej bliskości po zdradzie wymaga czasu. Zdradzony partner może unikać zbliżeń, ponieważ w większości przypadków, będzie on miał w głowie obraz swojego partnera w równie intymnej sytuacji z inną osobą. Może też czuć odrazę, wstręt a nawet ból, dlatego bardzo ważne jest, by i w tym przypadku dać sobie odpowiednio dużo czasu.

8. Nie poddawanie się presji otoczenia

Zapamiętaj – liczy się tylko wasz związek i wy oboje. Opinia innych powinna być dla was kompletnie nieistotna, ponieważ presja otoczenia może doprowadzić do tego, że podejmiecie decyzje, których tak naprawdę nie chcieliście. Skupcie się na odbudowywaniu związku i zniszczonej przez zdradę relacji, a nie tym, co mówią ludzie dookoła was.

Odbudowanie związku po zdradzie nie jest łatwe, ale jest warte wysiłku, jaki w to włożycie. Niewielu osobom się to udaje, ale jeżeli dwoje partnerów pragnie naprawić swoje błędy i zawalczyć o zniszczoną relację, to nic nie stoi na przeszkodzie, by chociaż spróbować. Wymaga to wiele wysiłku, czasu i wyrzeczeń, ale pewne jest, że kiedy wam się uda, nie będziecie żałować energii, jaką w to włożyliście. Jeżeli natomiast czujesz lub oboje czujecie, że nie będziecie w stanie zawalczyć o związek lub dalej w nim tkwić, to nie zmuszajcie się do tego i otwórzcie nowy rozdział w życiu.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze