Czytany poradnik
Jak czyścić zamsz, by go nie zniszczyć?
0

Jak czyścić zamsz, by go nie zniszczyć?

AUTOR:  Alicja Hudzik13 listopada 2018

Odzież i buty wykonane z zamszu wymagają więcej konserwacji niż standardowe buty skórzane. Jak czyścić zamsz, by go nie zniszczyć? Z tego poradnika dowiesz się, jak pielęgnować zamszową odzież i obuwie!

Jak czyścić zamsz, by go nie zniszczyć?

Zamsz to jeden z najstarszych rodzajów skóry. Jego charakterystyczne cechy to sprężystość oraz włoskowa faktura. Zamszowe buty są stosunkowo tanie i stanowią klasyczny i popularny element ubioru. Ich pielęgnacja jednak nie należy do łatwych. Jak czyścić zamsz, by go nie zniszczyć i cieszyć się zamszowymi wyrobami przez lata?

Pielęgnacja zamszu

Pielęgnacja zamszu nie należy do łatwych, ponieważ tkanina ta źle znosi wilgoć, jest podatna na deformacje i uszkodzenia. Po zarysowaniu lub uszkodzeniu faktury zamszu, butów nie da się już odnowić, dlatego ważna jest prawidłowa pielęgnacja. Zamszu nie można prać w pralce, jedyne dozwolone metody czyszczenia, to metody ręczne, w pielęgnacji ważne jest także to, aby regularnie impregnować zamszową odzież i buty, by uchronić je przed przemoczeniem.

Jak czyścić zamszową odzież?

Aby wyczyścić ubrania z zamszu, najlepiej zakupić specjalny preparat czyszczący w formie pianki lub sprayu. Środek nanosimy na szmatkę czyszczącą, a dopiero później na powierzchnię ubrania. Inny, domowy sposób na czyszczenie zamszowej odzieży to szczotkowanie wewnętrzną stroną skórki od chleba lub pocieranie gąbką namoczoną w ciepłym mleku.

Jak czyścić zamsz, by go nie zniszczyć? Domowe sposoby

Do czyszczenia zamszowych butów przyda się specjalna szczotka lub gąbka do naczyń. Zanim przystąpimy do mycia powierzchni zamszu, zabrudzenia należy zeszczotkować na sucho. Czym czyścić zamsz? Z domowych środków dostępnych pod ręką przydadzą się:

  • Ocet kuchenny
  • Mleko i soda oczyszczona (zmieszane w stosunku 1 szklanka mleka na 1 łyżeczkę sody)

Zamsz należy zwilżyć i chwilę odczekać. Po nakropieniu octem lub miksturą z mleka i sody plamy powinny ulec zmiękczeniu i dać się łatwo usunąć z pomocą szczotki.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze