Dom
Czytany poradnik
Jak czyścić czajnik elektryczny?
0

Jak czyścić czajnik elektryczny?

AUTOR:  Porady.org13 stycznia 2021

Zakamieniony, brudny czajnik to bardzo powszechny problem. Winowajczynią tego stanu rzeczy jest przede wszystkim twarda woda. Na stan wodociągów niestety nic nie poradzimy, ale możemy regularnie czyścić swój czajnik elektryczny, pozbywając się kamienia. Jak zrobić to skutecznie?

Specjalny odkamieniacz do ekspresów

W specjalistycznych sklepach z akcesoriami do ekspresów można kupić niezawodny odkamieniacz. Wykorzystuje się go nie tylko do regularnego czyszczenia ekspresów ciśnieniowych, ale również czajników elektrycznych. Najczęściej prawidłowe zastosowanie preparatu polega na rozcieńczeniu go wodą, a następnie zagotowaniu w czajniku. Po każdym takim odkamienianiu należy starannie przepłukać czajnik. A potem jeszcze raz zagotować w nim czystą wodę, po czym wylać ją do zlewu. Dopiero po solidnym przepłukaniu możliwe jest normalne korzystanie z czajnika. Warto o tym pamiętać, ponieważ preparat do odkamieniania jest trujący.

Odkamienianie domowymi sposobami

Do odkamieniania czajnika elektrycznego można też wykorzystać domowe sposoby. Najskuteczniejsze jest użycie kwasku cytrynowego. Do pełnego czajnika wody wystarczyć wsypać dwie łyżeczki tego specyfiku i zagotować. Następnie przepłukać czajnik elektryczny, wlać świeżą wodę, zagotować jeszcze raz, a potem wylać ją do zlewu. Po takim cyklu czajnik będzie gotowy do pracy. Kwasek cytrynowy to naturalna metoda czyszczenia czajnika. Wykorzystuje się go czasem do pieczenia i gotowania, dlatego nie należy się go bać. Kwasek cytrynowy można kupić w wielu sklepach spożywczych.

Jak często czyścić czajnik elektryczny?

Jedynie regularne odkamienianie czajnika pozwoli pozbyć się zalegającego osadu wapiennego, a jednocześnie wydłuży żywotność naszego urządzenia. O ile ekspres ciśnieniowy czyści się raz na 2-3 miesiące, o tyle czajnik elektryczny warto czyścić co tydzień lub dwa tygodnie. Oczywiście w zależności od częstotliwości korzystania z urządzenia oraz stopnia twardości wody. W dużych miastach przy intensywnym wykorzystywaniu tego sprzętu, kamień może pojawić się już po kilku użyciach. Warto zatem dodać ten punkt do standardowego, sobotniego sprzątania.

Solidny sprzęt a regularne czyszczenie

Regularne stosowanie chemicznych odkamieniaczy może po jakimś czasie „osłabiać sprzęt”. Wiele osób skarży się na przeciekanie czajnika i inne „atrakcje”. Należy jednak podkreślić, że używając solidnego sprzętu, takie rzeczy nie powinny mieć miejsca. Warto zainwestować nieco więcej i kupić niezawodne urządzenie. Lepiej wybrać czajnik elektryczny ze specjalistycznego sklepu, niż pierwszego lepszego marketu.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze