Czytany poradnik
Idealne zwierzątko domowe dla Ciebie
1

Idealne zwierzątko domowe dla Ciebie

AUTOR:  Agnieszka Szarak26 marca 2018

Zwierzątko domowe to sama radość, ale też obowiązki. Zastanawiasz się nad kupnem zwierzaka? Radzimy, jaki będzie najlepszy dla Ciebie!

Przyjaciel pies

Pierwszą myśl, kiedy zastanawiamy się nad zwierzęciem domowym to pies. Ten sympatyczny czworonóg wniesie mnóstwo radości do życia Twojego i Twojej rodziny, ale nim się na niego zdecydujesz, przemyśl sobie kilka kwestii. Pies, zwłaszcza w okresie szczenięcym, potrzebuje sporo uwagi. Nie chodzi tylko o częste spacery, ale również nauczenie dobrych nawyków. Pierwsze miesiące życia szczeniaka to moment, w którym nauczysz go podstawowych zasad, jakie mają zapanować w Twoim domu. Np. niewchodzenia zwierzaka na kanapy i łóżka, niegryzienie sprzętów domowych czy szacunek do wszystkich domowników. Na początku więc ważna jest Twoja cierpliwość oraz czas!

Pies potrzebuje mieć również sporo przestrzeni i ruchu. Zwłaszcza jeśli jest duży. Jeżeli mieszkasz w bloku, a Twoje mieszkanie nie ma największego metrażu, lepiej zrezygnuj z owczarka niemieckiego, labradora czy husky. Cztery ściany są dobrym miejscem dla małych ras takich jak maltańczyk, york czy pekińczyk. Przy wyborze psa, zastanów się także nad swoim charakterem. Niektóre rasy psów potrzebują silnej, zdecydowanej ręki, ponieważ są trudne do ułożenia np. mastiffy. Inne z kolei, są bardziej uległe i posłuszne. Warto też pomyśleć o przygarnięciu czworonoga ze schroniska, lecz nim to zrobisz, upewnij się, że dobrze poznałeś jego przeszłość. Niektóre psy po przejściach mogą być trudne, a żeby zapewnić im dobrą opiekę, trzeba je dobrze zrozumieć.

Mały arystokrata

Mowa oczywiście o kocie. Te charakterne, urocze stworzenia są świetnym rozwiązaniem dla tych, których często nie ma w domu. Wszak kota nie trzeba wyprowadzać na spacery jak psa. Nie znaczy to jednak, że zwierzę to nie potrzebuje od nas uwagi. Tak jak psu, kotu trzeba zapewnić odpowiednią dietę, zabawki oraz wyznaczyć jakieś zasady np. nie pozwalać kotu na wchodzenie na meble. Może to być trudne do wyegzekwowania z uwagi na usposobienie kotów. Zwierzęta też, są też mniej towarzyskie od psów. Lubią chodzić swoimi ścieżkami i nie zawsze mają ochotę na towarzystwo człowieka. Nie możemy jednak generalizować, nie wszyscy przedstawiciele kociej społeczności są tacy, ale trzeba się z tym liczyć. Jeśli pragniesz zwierzaka, który będzie spędzał z Tobą większość czasu, albo postaraj się wcześniej poznać usposobienie kota (np. u hodowcy) albo poszukaj rasy wyjątkowo spokojnej i towarzyskiej. Sprawdzi się więc np. Ragdoll czy szwedzki zwisłouchy.

Skomplikowana sprawa z chomikiem

Chomik to gryzoń często wybierany jako pierwsze zwierzątko dla dzieci. Jest mały, tani w utrzymaniu, nie zajmuje wiele miejsca, a w dodatku jest taki słodki. Niestety wbrew pozorom ten niewielki gryzoń ma większe potrzeby, niż mogłoby się wydawać. Nim się na niego zdecydujesz, poznaj dobrze jego naturę.

Mało osób wie o tym, że chomik to zwierze nocne. Za dnia mocno śpi, żeby wieczorem zbudzić się do życia. Wówczas, potrzebuje on sporo ruchu, bo w naturze pokonuje kilka kilometrów jednej nocy. Należy zatem zapewnić mu dostatecznie dużą klatkę, kołowrotek lub sieć tuneli, po których będzie mógł dreptać. Ten mały gryzoń będzie więc idealny dla osób, które za dnia są poza domem i wracają do niego wieczorem. Wtedy chomik jest chętny do zabawy, ponieważ jest wyspany i pełen energii. Jeśli myślałeś o chomiku jako pierwsze zwierzątko dla dziecka, może lepiej zdecydować się na królika lub świnkę morską?

Kawia domowa i królik

Kawia domowa, inaczej świnka morska, będzie lepszym towarzyszem dla malucha niż chomik. Jest zwierzęciem społecznym i jest aktywna zarówno dniem, jak i nocą. Bardzo lubi towarzystwo, jest tania w utrzymaniu, lecz ze względu na swą naturę, potrzebuje kontaktu z innymi świnkami morskimi. W środowisku naturalnym żyje ona w stadzie, które liczy około 5-10 osobników. Dobrze by było, żeby w klatce miała ona chociaż jednego towarzysza ze swojego gatunku, ale nie jest to warunkiem niezbędnym do zapewnienia jej spokojnego, dobrego życia. Wystarczy, że poświęcisz jej wystarczająco dużo uwagi.

A co z królikiem? To chyba najłagodniejsze i najprostsze w utrzymaniu zwierzę domowe. Króliki, podobnie jak kawie, są zwierzątkami społecznymi. W klatce mogą przebywać samotnie, jeśli człowiek zapewni im swoje towarzystwo. Będą więc idealne dla dzieci, które z pewnością nie będą mogły się od nich oderwać! W dodatku spokojne usposobienie królików sprawia, że są świetnymi towarzyszami zabaw.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
1Komentarze
  • Janina
    29 marca 2018 at 22:10

    Do domu to chyba najlepszy jest pies, wierny przyjaciel każdego człowieka, a kot? hmm czemu nie, ale najpierw pies.