Czytany poradnik
Gotowanie na parze – porady kulinarne
0

Gotowanie na parze – porady kulinarne

AUTOR:  Agnieszka Szarak7 czerwca 2018

Jeżeli myślisz o zdrowym odżywianiu, gotowanie na parze jest właśnie dla Ciebie. To chyba najzdrowsza metoda ma przyrządzanie posiłków. Produkty spożywcze zachowują wszystkie swoje witaminy oraz kolor, a w dodatku są przepyszne!

Zalety gotowania na parze

Gotowanie na parze ma wiele zalet. Jedną z nich jest zachowanie w warzywach wszelkich witamin, jakie w sobie zawierają. Nie uzyska się tego efektu, gotując jarzyny w wodzie. Albowiem odcedzając je, tracimy całe mnóstwo zdrowych substancji. Co więcej, do gotowania na parze nie jest potrzebny olej, smalec ani masło, a więc żadne z tłustych produktów spożywczych. To sprawia, że dania są lekkie i zdrowe, a ich pełny smak zachowany.

To jednak nie koniec zalet, jakie niesie z sobą gotowanie na parze. Korzystając z tej techniki gotowania, oszczędzasz również swój czas. Do jednego, piętrowego garnka wrzucasz wszystko to, co potrzebne Ci na obiad. A więc wędrują do niego zarówno ziemniaki, inne warzywa, jak i mięso czy ryba.

Gotowanie na parze w praktyce

Powody, dla których warto zmienić swoje nawyki żywieniowe i przejść na gotowanie na parze już znasz. Teraz trzeba zająć się takim przygotowaniem pokarmu, żeby zachował wszystkie zdrowe substancje.

Przede wszystkim pamiętaj o odległości nakładek do gotowania od wrzącej wody. Nie mogą one jej dotykać, a idealna odległość wynosi około 3 cm. Równie ważna jest pokrywka naczynia, która musi być odpowiednio dopasowana, żeby nie traciła ciepła, niezbędnego do obróbki potrawy.

Następnie przejdźmy do przyprawiania posiłku. Zdecydowanie najlepszym pomysłem jest zamarynowanie mięsa lub warzyw odpowiednio wcześniej przed włożeniem go do parowaru. Zawsze możesz też doprawić gotującą się wodę. Dobrze sprawdza się wrzucenie do niej zwykłej kostki rosołowej lub dodanie szczypty Vegety.

Pamiętaj również o tym, by wkładane do parowaru warzywa i owoce były w jak największych kawałach. Trafnym posunięciem będzie unikanie nacinania skórki, żeby owoce i warzywa nie traciły swoich cennych wartości odżywczych. Układając jedzenie w garnku, zachowaj też odstęp pomiędzy porcjami tak, by para mogła swobodnie krążyć. Jeżeli przyrządzasz w parowarze mięso, najlepiej jest zdecydować się na taki rodzaj, który nie wymaga długiej obróbki cieplnej, wobec czego należy zrezygnować z wołowiny. Wszystko jasne? A więc nie zostaje nic innego, jak tylko brać się do dzieła i cieszyć się dobrym samopoczuciem!

Smacznego!

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze