Czytany poradnik
Gdy zabraknie Ci paliwa na autostradzie
0

Gdy zabraknie Ci paliwa na autostradzie

AUTOR:  Mariusz Szarowski22 kwietnia 2018

Jesteś właśnie w trakcie służbowej podróży lub jedziesz na swoje wymarzone wakacje. Wjeżdżasz na autostradę, aby szybko dotrzeć do celu i nagle okazuje się, że ostatnia stacja jest już za Tobą, a wskaźnik paliwa w samochodzie wskazuje rezerwę. Co zrobić, gdy zabraknie Ci paliwa na autostradzie? Radzimy.

Taka sytuacja, gdy zabraknie Ci paliwa może wydawać się abstrakcyjna jednak nie zdziw się, gdy przydarzy Ci się kiedyś na polskich autostradach. Szczególnie dotyczy to odcinku autostrady A2 pomiędzy Łodzią a Warszawą gdzie ilość stacji benzynowych jest znikoma. Doradzamy co robić w takich sytuacjach.

Rozwaga i opanowanie

Przede wszystkim zachowaj spokój i opanowanie. Gdy już Ci się to uda, zwolnij do bezpiecznej prędkości (maksymalnie 80km/h) i przeanalizuj swoją sytuację. Na ile kilometrów starczy Ci paliwa? Czy w pobliżu są jakieś stacje dostępne za zjazdem z autostrady? Wykorzystaj swój intelekt i smartfona do rozeznania się w okolicy!

Oszczędna jazda

Jeżeli znalazłeś lub znalazłaś stację benzynową, do której możesz bezpiecznie dojechać, dla pewności zachowaj niskie spalanie unikając nadmiernej prędkości lub wysokich obrotów. Pamiętaj, że każde auto na rezerwie jest w stanie przejechać od 20 do 50 km, a przy optymalnej jeździe nawet więcej.

Telefon do przyjaciela

Gdy zabraknie Ci paliwa w dieslu lub benzynie, zawsze możesz poprosić znajomego lub bliską Ci osobę o pomoc. Większość autostrad w Polsce posiada pas awaryjny, na którym możesz się zatrzymać w sytuacji, gdy bak jest pusty, a samochód bez paliwa.

Ubezpieczenie assistance

Jeżeli masz wykupione ubezpieczenie assistance, możesz skorzystać z pomocy drogowej, która dowiezie Ci paliwo na miejsce zdarzenia lub odholuje auto w przypadku, gdy nie jest to możliwe. Możesz także zadzwonić po płatną pomoc drogową w przypadku braku takiego ubezpieczenia.

Zawsze pod ręką

Jeżeli masz łeb na karku i wieziesz ze sobą właśnie zapasowy kanister pełny paliwa, możesz spokojnie zatrzymać się na poboczu, włączyć awaryjne światła oraz rozstawić w odległości około 100-200m od auta znak ostrzegawczy. Gdy już to zrobisz, napełnij bak paliwa zapasowym kanistrem.

Zadzwoń na… taxi

Co robić, gdy zabraknie Ci paliwa na autostradzie, inne rozwiązania zawodzą, a telefon znajomego nie odbiera? Zadzwoń na taxi. Taka usługa będzie Cię sporo kosztować, jednak w sytuacji bez wyjścia może to być jedyne rozwiązanie tego problemu. Spokojnie wybierz numer do pobliskiej centrali taksówek i wyjaśnij swoją sytuację. Nie zapomnij także poprosić o płatność kartą jeżeli nie masz przy sobie gotówki.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze