Dom
Czytany poradnik
Domowy mus jabłkowy – doskonały dodatek do ciast i deserów
0

Domowy mus jabłkowy – doskonały dodatek do ciast i deserów

AUTOR:  Joanna Cieślak15 lutego 2018

Niezwykle pysznym i zarazem niesamowicie zdrowym dodatkiem do ciast oraz słodkich deserów jest mus jabłkowy. Najlepszy jest ten, zrobiony samodzielnie w domu, ze świeżych, soczystych, czerwonych jabłek, zachwycających smakiem oraz zapachem. Co zrobić, by przygotować mus wspaniały w smaku, oraz w odpowiedniej konsystencji? Poniżej znajdziesz sprawdzony przepis na domowy mus jabłkowy.

By mus jabłkowy udał się w idealnie, należy pamiętać przede wszystkim o produktach, z jakich go wykonać. Najlepsze do tego są jabłka pochodzące z polskiego sadu. Nie pryskane oraz niewoskowane owoce pochodzące od lokalnych sadowników, smakują niesamowicie, oraz są najzdrowsze. Jednak najważniejszą tajemnicą wysokiej jakości musu jabłkowego, jest sposób jego wykonania.

Tajemnica tkwi w składnikach

Do najlepszego musu jabłkowego można wybrać różne rodzaje jabłek. Nadają się do tego jabłka kwaśne, słodkie, miękkie oraz twarde. Ważne jest, by były to jabłka niepryskane, a także świeże i dojrzałe. Jabłek należy wykorzystać tyle, ile jesteśmy w stanie przerobić. Kolejnym, niezbędnym składnikiem jest świeża woda. Najlepiej użyć tej źródlanej.

Jak wykonać mus jabłkowy –  przepis

Przed rozpoczęciem robienia musu jabłkowego, trzeba przygotować garnek z przykrywką. Należy dobrać garnek w rozmiarze odpowiadającej ilości jabłek, jaką zamierzamy przerobić. Przy wykonywaniu musu z około 2 kg jabłek, wystarczy użyć średniego garnka. Najlepsze do tego celu są garnki emaliowane. Po dobraniu właściwego o rozmiarem garnka, należy wlać na spód trochę wody. Wystarczającą ilością jest około półtorej centymetra. Następnie trzeba postawić garnek na najmniejszy ogień, i doprowadzić wodę do wrzenia. W trakcie oczekiwania na zagotowanie wody, należy umyć dokładnie jabłka. Jabłka należy na bieżąco obierać ze skórki, wycinając gniazda nasienne. Kolejnym krokiem jest ich pokrojenie, a następnie wrzucenie do garnka, w którym gotuje się niewielka ilość wody. Zaraz po wrzuceniu należy pamiętać o tym, by przykryć garnek przykrywką. To pozwoli aby jabłka się dusiły. Ważne jest by nie wykonywać tego procesu na raz, tylko po kolei dokładać kolejne jabłka. Należy też pamiętać o tym, by co chwilę mieszać mus drewnianą łyżką. Po dodaniu wszystkich jabłek, należy gotować mus jeszcze przez około 5 do 10 minut. Do wyparzonych wcześniej słoiczków, należy nałożyć gorący mus i od razu zakręcić nakrętki. Słoiki powinno się położyć do góry dnem, i poczekać do ich całkowitego wystygnięcia.

Sekret idealnej szarlotki

By uzyskać wspaniały mus nadający się do szarlotki, wystarczy dodać jabłka w kawałkach. Do przygotowanego wcześniej musu trzeba dodać pokrojone jabłka, jednak ich nie rozgotować całkowicie. Dzięki temu uzyskamy bardzo ciekawą konsystencję której części jabłek będzie tworzyła jednolitą część musu, a część będzie wyczuwalna w formie kawałków. Przygotowany według powyższych przepisów mus jest idealny jako dodatek przy pieczeniu placków, bazujących na jabłkach oraz do szarlotek. Jest także świetnym dodatkiem do wielu dań, niekoniecznie na słodko. Jest także wspaniałym deserem zdrowym i niezwykle smacznym. Sekretem jasnego koloru jest proces wykonywania musu. Dzięki temu, że dodawane są na bieżąco, a nie na raz, jabłka nie ściemniają. Przygotowując mus jabłkowy, nie trzeba martwić się dodawanie cukru. Dzięki temu, że jabłka są gorące, gdy są przekładane do słoików, bardzo dobrze trzymają cały sezon, nie psując się.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze