Czytany poradnik
Dlaczego czas wolny jest ważny?
0

Dlaczego czas wolny jest ważny?

AUTOR:  Agnieszka Szarak17 lipca 2018

Każdy lubi mieć czas wolny, ale obecnie bardzo trudno wygospodarować sobie choćby jedną wolną chwilę. Rzucając się w wir obowiązków, bagatelizujemy swoje potrzeby i stawiamy na obowiązki. Powiemy Ci, dlaczego czas wolny jest taki ważny.

Zadbaj o zdrowie

Nie bądź dla siebie surowy i pozwól sobie czasem zwyczajnie poleniuchować. Nie określaj tego, jako obijanie się, ale regenerację sił oraz redukcję stresu, który jest bardzo szkodliwy dla zdrowia. Rezygnując z czasu wolnego, Twoje mięśnie mogą być stale napięte przez stres związany z pracą, uczelnią lub sprawami osobistymi. Pozwalając sobie na złapanie oddechu oraz porobienie tego, co sprawia Ci po prostu przyjemność, redukujesz ryzyko zawału czy powstania wrzodów żołądka.

Widzisz więc, że czas wolny to nie fanaberia, ale konieczność połączona z przyjemnością, która pozwoli Ci normalnie funkcjonować.

Czas wolny a efektywność pracy

Czy spotkałeś się z takim określeniem, że odpoczynek to też część pracy? To bardzo mądre słowa, które mają swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości. Przez krótkie, ale systematyczne przerwy w czasie pracy czy nauki, Twój organizm będzie funkcjonował sprawniej. Krótkie spacery, przysiady czy pajacyki są najlepszym sposobem na zwiększenie efektywności, gdy mowa o wysiłku umysłowym. Odrobina rucha pozwoli Ci dotlenić mózg i poukładać zdobytą wiedzę w głowie.

Zadbaj o relacje

Czas wolny pozwala na zachowanie równowagi ducha. Przy okazji dzięki niemu nie zrujnujesz swojego życia osobistego ani związku. Wspólne wyjście na rower, do kina lub zwykłe zagranie w karty sprawia, że nie tylko się odprężasz, ale też pielęgnujesz relacje z osobami, na których najbardziej Ci zależy. To ważne i korzystne nie tylko dla Ciebie, ale również dla Twoich pociech, czy partnerki, które potrzebują Twojej bliskości. Jakkolwiek to zabrzmi… nie bądź egoistą i postaw na czas wolny! Każdemu bowiem należy się, chociaż odrobina wytchnienia po dobrze wykonane pracy lub godzinach nauki.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze