WordPress
Czytany poradnik
Darmowe i płatne szablony WordPress – praktyczny poradnik
0

Darmowe i płatne szablony WordPress – praktyczny poradnik

AUTOR:  Porady.org25 maja 2020

Strona wizualna witryny może w znacznym stopniu wpłynąć na liczbę odwiedzin strony internetowej. Czym się od siebie różnią szablony WordPress i motywy WordPress? Czy warto inwestować w płatne szablony WordPress? Jakie są najlepsze darmowe motywy WordPress? Odpowiadamy na te wszystkie pytania w niniejszym poradniku!

Szablony WordPress, motywy WordPress – czym różnią się te pojęcia?

Pojęcie szablony WordPress jest często mylone z pojęciem motywy WordPress. Obecnie wiele osób traktuje je zamiennie. Czy słusznie? Motywy WordPress odpowiadają za wygląd strony. Ich funkcją jest obsługa konkretnego typu szablonów WordPress. Szablony WordPress to zestawy plików, które odpowiadają za układ elementów strony WWW. Wyróżniamy darmowe szablony WordPress i płatne szablony WordPress. Sam WordPress odszedł od rozróżniania tych dwóch pojęć i także często traktuje je zamiennie.

Skąd wziąć darmowe motywy WordPress?

Darmowe szablony WordPress są dobre dla początkujących firm lub blogerów. Zazwyczaj mają one ograniczone możliwości, jeśli chodzi o suport techniczny oraz niewiele funkcji. Na ich korzyść przemawia wysoka dostępność oraz atrakcyjna cena, a raczej jej brak. Skąd wziąć darmowe motywy WordPress? Pierwszym i najważniejszym miejscem, z którego można pobrać darmowe szablony WordPress jest oficjalne repozytorium tej platformy CMS.

Pobierając darmowe motywy WordPress z oficjalnej strony WordPress lub w panelu administratora, mamy pewność, że dany szablon jest bezpieczny. Możemy także sprawdzić jego wygląd przed instalacją. Jeśli motyw WordPress nam odpowiada, wystarczy go zainstalować jednym kliknięciem.

Inne miejsca, w których można znaleźć dobre darmowe motywy WordPress to biblioteka szablonów WordPress stworzona przez Template Monster. To dostawcy szablonów dla stron internetowych dla WordPress, Magento, Joomla, PrestaShop i WooCommerce. Skoro wiesz już, skąd wziąć darmowe motywy WordPress, warto wspomnieć co nieco o tym, jak wybrać ten najlepszy.

WordPress darmowe szablony – jak wybrać szablon WordPress?

WordPress oferuje wiele darmowych szablonów i wybór tego odpowiedniego dla naszego bloga lub strony internetowej nie jest łatwym zadaniem. Czym się kierować przed podjęciem decyzji? Pierwszym i podstawowym kryterium, jeśli chodzi o płatne i darmowe szablony WordPress, jest funkcjonalność.

Szablon powinien więc być:

 • łatwo edytowalny – to, że darmowe motywy WordPress posiadają wszystkie funkcje, na których nam zależy, nie świadczy jeszcze o tym, że będziemy mogli je w łatwy sposób dostosować do naszych preferencji. Warto wybierać więc takie szablony WordPress, które są łatwo modyfikowalne,
 • prosty w obsłudze – o ile nie jesteś doświadczonym użytkownikiem platformy WordPress, lepiej wybrać taki szablon, którym będzie łatwo zarządzać oraz taki, który posiada bogatą dokumentację techniczną i wsparcie ze strony twórców,
 • responsywny – responsywność to już standard, jeśli chodzi o szablony WordPress 2019. Dzięki tej cesze strona internetowa wygląda tak samo dobrze na komputerach stacjonarnych, laptopach, tabletach i smartfonach. Multiscreening, czyli przeglądanie tej samej strony na różnych urządzeniach, jest dość powszechnym zjawiskiem. Co więcej, statystyki pokazują, że coraz więcej konsumentów dokonuje zakupu już tylko i wyłącznie poprzez urządzenia mobilne, bez zasiadania przed komputerem!
 • szybki – prędkość ładowania szablonu wpływa na szybkość, z jaką wyświetlana jest strona internetowa. To ważny aspekt nie tylko dla czytelników i współczynnika odrzuceń, ale i także dla robotów Google, nowoczesne szablony, zwłaszcza premium, potrafią być ultralekkie,
 • zoptymalizowany pod kątem SEO – motywy WordPress są z reguły bardzo przyjazne dla SEO. Dzięki temu można je łatwo optymalizować i pozycjonować. Jakie korzyści wynikają z tego, że szablon WordPress jest kompatybilny ze wtyczką WordPress Yoast SEO? Strona internetowa osiąga wyższe pozycje w rankingu wyników wyszukiwania najpopularniejszych internetowych wyszukiwarek, w tym przede wszystkim Google!

Opcjonalnie, ważną cechą jest także kompatybilność z wtyczką WordPress WooCommerce. Jeśli zależy nam, by w przyszłości przekształcić bloga w e-sklep i móc z jego pomocą sprzedawać różne artykuły, warto selekcjonować płatne i darmowe motywy WordPress pod tym kątem.

Ostatnia cecha, która jest tak samo ważna, jak funkcjonalność to estetyczny i czytelny wygląd. Od tego, jakie wrażenie wywrzemy na czytelniku, zależy w dużej mierze, czy pozostanie on na naszej stronie oraz, czy będzie ją często odwiedzać, np. w celu dokonania zakupu.

Jak więc selekcjonować darmowe i płatne szablony WordPress? Warto zadać sobie następujące pytania:

 • Czy jestem początkującym użytkownikiem WordPress, czy już mam doświadczenie w tworzeniu stron internetowych WordPress?
 • Jaki charakter ma moja strona internetowa? To blog? Serwis informacyjny? Wizytówka? Firmowe portfolio?
 • Które funkcjonalności są dla mnie ważne? Czy konieczny będzie newsletter, sidebary, integracja z Google Maps lub funkcja komentowania wpisów?
 • Z ilu podstron będzie się składała moja strona?
 • Czy interesują mnie szablony WordPress możliwe do zintegrowania z WooCommerce?
 • Na jakich wtyczkach zależy mi najbardziej? Czy interesują mnie wtyczki premium?
 • Czy jestem w stanie zainwestować w płatne motywy WordPress, czy interesują mnie tylko i wyłącznie darmowe motywy WordPress?

Najlepsze darmowe szablony WordPress 2019

#1 Szablon WordPress – OceanWP

Darmowe szablony WordPress - OceanWP

Szablon WordPress OceanWP.

OceanWP to wciąż jeden z najpopularniejszych motywów, jeśli chodzi o WordPress i darmowe szablony. Szablon jest dedykowany rozwiązaniom biznesowym. Jest szybki, kompatybilny z wieloma różnymi przeglądarkami internetowymi i zoptymalizowany pod SEO. Ilość pobrań darmowego motywu WordPress OceanWP wynosi obecnie 1 805 066 i nic nie wskazuje na to, by na tym miała się zatrzymać. Motyw WordPress Ocean WP jest kompatybilny z edytorami stron Visual Composer oraz Elementor i jest często aktualizowany. Dzięki temu użytkownik ma pewność, że jego strona internetowa będzie stabilna.

#2 Szablon WordPress – Zakra

Darmowe szablony WordPress - Zakra

Szablon WordPress Zakra.

Jeśli interesują Cię darmowe szablony WordPress dla początkujących, warto zwrócić uwagę na Zakra. To motyw, który posiada aż 10 wbudowanych szablonów, które można łatwo edytować za pomocą wtyczki Elementor. Motyw Zakra jest zoptymalizowany pod kątem SEO, szybki, kompatybilny z AMP i WooCommerce. Szablon umożliwia skorzystanie z funkcji „dostrajania” kolorów na stronie, co docenią w szczególności osoby, którym zależy, by strona internetowa wyglądała estetycznie.

#3 Szablon WordPress – Sydney

Darmowe szablony WordPress - Sydney

Szablon WordPress Sydney.

Sydney to motyw, który z pewnością zainteresuje freelancerów poszukujących darmowych szablonów WordPress. Szablon WordPress sprawdzi się dobrze także w przypadku większych firm i korporacji. Jest prosty i solidny oraz oferuje dużo opcji customizacji. Wsparcie dla fontów Google, użyteczny pełnoekranowy slider, pełna konfiguracja kolorów, obsługa tłumaczeń oraz integracja z Social Media sprawiają, że szablon ten jest znakomity do tego, by stworzyć funkcjonalną i czytelną witrynę biznesową. Motyw WordPress Sydney jest dostępny także w wersji premium.

#4 Szablon WordPress – Make

Darmowe szablony WordPress - Make

Szablon WordPress Make.

Make to nowoczesny darmowy motyw WordPress, który można dowolnie spersonalizować, a także zintegrować z WooCommerce. Make jest responsywny i łatwy do zintegrowania z Social Media. Szablon posiada wsparcie dla setek fontów Google oraz jest kompatybilny z najpopularniejszymi wtyczkami, w tym między innymi JetPack oraz Contact Form 7. Do tej pory pobrało go już ponad 1 000 000 użytkowników platformy WordPress!

#5 Szablon WordPress – News Portal

Darmowe szablony WordPress - News Portal

Szablon WordPress News Portal.

Najlepsze darmowe motywy WordPress 2019 mogą posłużyć także do stworzenia nowoczesnego serwisu informacyjnego. Taki jest właśnie News Portal. Motyw posiada 12 widżetów, jest zoptymalizowany pod SEO i nadaje się idealnie do tworzenia artykułów i notek prasowych, newsów oraz publikacji z różnych dziedzin. Dodatkową zaletą jest możliwość zintegrowania z WordPress WooCommerce.

#6 Szablon WordPress – Striker

Darmowe szablony WordPress - Striker

Szablon WordPress Striker

Striker to, podobnie jak Zakra, motyw, który bardzo cenią sobie początkujący użytkownicy platformy WordPress. Motyw zawiera wbudowany suwak, jest responsywny i posiada obszerną dokumentację techniczną. Motyw do tej pory pobrało ponad 80 tysięcy użytkowników, a jego średnia ocena to 8/10.

#7 Szablon WordPress – Shapely

Darmowe szablony WordPress - Shapely

Szablon WordPress Shapely.

Shapely to jednostronicowy motyw WordPress, który można wykorzystać, by stworzyć profesjonalne portfolio lub biznesową wirtualną wizytówkę. Dzięki obszernej dokumentacji technicznej nawet początkujący użytkownik WordPress będzie w stanie skonfigurować motyw i włączyć każdą pożądaną sekcję widżetów. A tych Shapely, mimo że jest prosty i minimalistyczny, ma całkiem sporo!

#8 Szablon WordPress – Globaly

Darmowe szablony WordPress - Globaly

Szablon WordPress Globaly.

Globaly to darmowy responsywny szablon WordPress, który posiada wiele opcji układu i modułów treściowych. Z jego pomocą można stworzyć elegancką i profesjonalną stronę internetową zarówno dla firmy konsultingowej, jak i dla interaktywnej agencji. Motyw został stworzony na podstawie kreatora drag & drop i jest elastyczny oraz przyjazny dla SEO. Jak przystało na nowoczesny szablon WordPress, szablon ten korzysta z funkcji Live Customizer, dzięki czemu wszystkie zmiany dokonywane na stronie są widoczne w czasie rzeczywistym.

#9 Szablon WordPress – Better Health

Darmowe szablony WordPress - Better Health

Szablon WordPress Better Health.

Szablon WordPress Better Health.Better Health to responsywny, zoptymalizowany pod kątem SEO i zintegrowany z Social Media darmowy motyw WordPress dedykowany branży medycznej. Wyróżnia go profesjonalny i estetyczny wygląd, a także duża elastyczność. Motyw Better Health mogą wykorzystać zarówno placówki zdrowotne, jak organizacje medyczne oraz sklepy ze sprzętem medycznym. Szablon umożliwia edytowanie niemal każdego elementu wyglądu strony internetowej, bez konieczności zagłębiania

#10 Szablon WordPress – Consor Lite

Darmowe szablony WordPress - Consor Lite

Szablon WordPress Consor Lite.

Szablon WordPress Consor Lite.Consor Lite responsywny darmowy motyw WordPress, stworzony z myślą o małych, średnich i dużych firmach. Pozwala tworzyć profesjonalne witryny biznesowe w bardzo prosty sposób, dzięki edytorowi drag & drop. Motyw posiada wsparcie dla wtyczki Elementor oraz jest przyjazny dla SEO. Jest także dostosowany do Retina Ready i posiada wsparcie dla fontów Google. Można go pobrać z biblioteki szablonów WordPress Template Monster.

Gdzie kupić najlepsze motywy WordPress w wersji Premium?

Platforma CMS WordPress oferuje swoim użytkownikom bardzo dużo darmowych szablonów. Niektóre z nich mogą być jednak niewystarczająco dobre do celów biznesowych lub dla zaawansowanych użytkowników. W takiej sytuacji lepiej sprawdzą się płatne szablony WordPress.

Skąd je wziąć? Najlepsze motywy WordPress w wersji Premium znajdziecie między innymi na stronie internetowej ThemeForest. Warto sprawdzić także wspomnianą przez nas bibliotekę szablonów WordPress od Template Monster. Który z szablonów wybrać? Poniżej omawiamy 10, naszym zdaniem, najlepszych rozwiązań, jeśli chodzi o płatne szablony WordPress.

Najlepsze płatne szablony WordPress 2019

#1 Szablon WordPress – Avada

Płatne szablony WordPress - Avada

Szablon WordPress Avada.

Naszą dziesiątkę najlepszych płatnych szablonów WordPress otwiera Avada. Ten płatny szablon WordPress zdobył miano najlepiej i najszybciej sprzedającego się szablonu w dziejach WordPress. Avada jest polecany zarówno początkującym użytkownikom WordPress, jak i dla zaawansowanych twórców stron internetowych i blogów. Motyw WordPress korzysta z prostego edytora stron Fusion Builder, jest kompatybilny z WordPress WooCommerce i posiada 3 różne slidery. Do tej pory zakupiło go ponad 540 000 użytkowników platformy WordPress!

#2 Szablon WordPress – The7

Płatne szablony WordPress - The7

Szablon WordPress The7.

Jeśli chodzi o płatne motywy WordPress 2019, w rankingu najlepszych dziesięciu nie mogło zabraknąć potężnego The7. Ten szablon WordPress jest bardzo uniwersalny i zarazem zaawansowany. Twórcy szablonu The7 aktualizują go regularnie, a także wyposażyli motyw w szereg różnych udogodnień, takich jak optymalizacja SEO, ponad 240 layoutów stron oraz edytor wizualny Visual Composer. Szablon The7, jak przystało na nowoczesne szablony WordPress, jest dostosowany pod retinę i w 100% responsywny.

#3 Szablon WordPress – Salient

Płatne szablony WordPress - Sallient

Szablon WordPress Salient.

Salient zachwyci użytkowników, którzy cenią sobie lekkie i szybkie płatne szablony WordPress. Nadaje się zarówno do tworzenia stron internetowych, jak i e-sklepów. Twórcy szablonu WordPress Salient oferują swoim użytkownikom ogromne możliwości kustomizacji, co zostało docenione już przez ponad 95 tysięcy osób korzystających z tego motywu. Ponad 525 shortcodów, responsywność, dostosowanie do Retina Ready i wsparcie dla najpopularniejszych wtyczek stanowią o ogromnej popularności tego motywu.

#4 Szablon WordPress – Uncode

Płatne szablony WordPress - Uncode

Szablon WordPress Uncode.

Uncode to kreatywny, multifunkcjonalny i bardzo elastyczny płatny szablon WordPress. Szablon jest zalecany zarówno dla początkujących, jak i zaawansowanych użytkowników WordPress, a także programistów. Motyw WordPress Uncode korzysta z edytora wizualnego Visual Composer oraz posiada ciekawą funkcję Lightbox. Jest w pełni responsywny i regularnie aktualizowany przez twórców.

#5 Szablon WordPress – Enfold

Płatne szablony WordPress - Enfold

Szablon WordPress Enfold.

Jeśli chodzi o płatne szablony WordPress, to na tle konkurencji zdecydowanie wyróżnia się motyw WordPress Enfold. Szablon posiada własny edytor wizualny live oraz bardzo estetyczne mobilne menu.

#6 Szablon WordPress – BeTheme

Płatne szablony WordPress - BeTheme

Szablon WordPress BeTheme.

BeTheme to bardzo lekki płatny szablon WordPress, który zawiera ponad 330 wbudowanych szablonów gotowych do użycia za pomocą jednego kliknięcia.

#7 Szablon WordPress – The Gem

Płatne szablony WordPress - The Gem

Szablon WordPress The Gem.

Przy pomocy płatnego szablonu WordPress The Gem można stworzyć nowoczesną i bardzo estetyczną stronę internetową w zaledwie kilka minut. Motyw jest wszechstronny i zintegrowany z edytorem graficznym Visual Composer, dzięki czemu jego obsługa jest bardzo prosta. The Gem to setki kreatywnych fontów Google, osiem różnych stylów nawigacyjnych z 20 niestandardowymi ustawieniami oraz pełna konfiguracja kolorów. Szablon jest dedykowany zarówno agencjom kreatywnym, jak i właścicielom sklepów internetowych, blogerom oraz freelancerom.

#8 Szablon WordPress – Kalium

Płatne szablony WordPress - Kalium

Szablon WordPress Kalium.

Kalium to bardzo popularny płatny motyw WordPress wysokiej jakości. Do tej pory zakupiło go już ponad 30 000 użytkowników systemu CMS. Szablon jest dostosowany pod Retina, wielojęzyczny i kompatybilny z WordPress WooCommerce. Dodatkowe atuty to optymalizacja SEO, bardzo obszerna dokumentacja techniczna, ponad 800 fontów Google oraz wbudowane wtyczki: WPBakery Page Builder, Rebolution Slider i Layer Slider. Motyw ten jest dedykowany freelancerom i blogerom, w szczególności pracujących w branżach kreatywnych.

#9 Szablon WordPress – Ronneby

Płatne szablony WordPress - Ronneby

Szablon WordPress Ronneby.

Ronneby to wielofunkcyjny płatny szablon WordPress do zadań specjalnych. Jest kompatybilny z wtyczką WPML i zawiera wbudowane wtyczki premium: WPBakery Page Builder oraz Slider Revolution. Użytkownicy szablonu WordPress Ronneby mogą liczyć na wsparcie techniczne, a także mają dostęp do rozbudowanej dokumentacji technicznej. Motyw WordPress Ronneby jest regularnie aktualizowany, dzięki czemu można mieć pewność, że jest stabilny i solidny.

#10 Szablon WordPress – KALLYAS

Płatne szablony WordPress - KALLYAS

Szablon WordPress KALLYAS.

KALLYAS to płatny szablon WordPress, który powstał z myślą o sklepach internetowych. Korzysta z niego już ponad 40 000 przedsiębiorców! Motyw Kallyas posiada wbudowany builder drag & drop oraz jest bardzo elastyczny i łatwy do spersonalizowania zgodnie z potrzebami. Jego użytkownicy mogą liczyć na bardzo dobre i błyskawicznie reagujące na ewentualne problemy wsparcie techniczne. Motyw jest dostosowany pod Retina Ready oraz zoptymalizowany pod kątem SEO.

Źródło poradnika: https://siriuspro.pl/darmowe-szablony-wordpress

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze