Motoryzacja
Czytany poradnik
Czym charakteryzuje się funkcjonalne radio samochodowe?
0

Czym charakteryzuje się funkcjonalne radio samochodowe?

AUTOR:  Tomasz Gubała20 kwietnia 2018

Radia samochodowe to podstawowa rozrywka dla kierowców samochodów i ich pasażerów. Kiedy trzeba skupić się na drodze, nie można pozwolić sobie na lekturę książki czy seans filmu. Pozostaje radio dostarczające do naszych aut muzykę oraz wiadomości ze świata. Dziś radioodtwarzacz to jednak zdecydowanie więcej. Producenci prześcigają się w uzupełnianiu tych urządzeń o dodatkowe przydatne funkcje. Dlatego za niewielkie pieniądze możemy wyposażyć nasz samochód w wielofunkcyjny sprzęt wysokiej jakości. Jakie radio samochodowe wybrać, by najlepiej wywiązywało się ze swojej roli?

Rozmiar

Przede wszystkim radio samochodowe musi pasować do wnęki, w której zostanie umieszczone. Te produkowane są w standardowych rozmiarach, dzięki czemu trudno o pomyłkę. Najczęściej spotykanym rozwiązaniem jest standard 1-DIN. Jeśli otwór jest jednak większy, możemy zmniejszyć go, kupując specjalną ramkę. Jeżeli natomiast interesuje nas instalacja bardziej zaawansowanego odtwarzacza multimedialnego, musimy zapewnić mu miejsce w rozmiarze 2-DIN.

Parametry

Radia samochodowe, jako zaawansowany sprzęt elektroniczny, różnią się wieloma parametrami, od których zależy ich jakość. Przede wszystkim trzeba zwrócić uwagę na ich moc. Radioodtwarzacz powinien mieć nieco mniejszą moc wyjściową niż zamontowane w samochodzie głośniki. Przed zakupem warto również sprawdzić, jakie opcje regulacji dźwięku oferuje urządzenie. Przyda się płynna regulacja balansu dźwięku, basów czy korekcja szumów.

Obecnie większość modeli wyposażona jest w funkcję RDS, która wyświetla informacje o stacji FM, aktualnie nadawanej audycji, wykonawcach i utworach muzycznych. Nie jest to znaczące udogodnienie, lecz na pewno sprawia, że korzystanie z radia jest łatwiejsze. Dziś zdecydowanie istotniejsze jest jednak zadbanie o to, by radioodtwarzacz posiadał jak najwięcej opcji łączenia. Aby słuchać muzyki z innych urządzeń czy nośników, niezbędne będzie wyposażenie radia w gniazda USB, Bluetooth, gniazdo AUX i tym podobne. Dzięki temu nigdy nie będziemy ograniczeni wyłącznie do zasięgu danych stacji radiowych.

Cena

Warto zwrócić uwagę na to, że w dzisiejszych czasach dobre radio samochodowe można nabyć na niewielką cenę. Choć najbardziej sprawdzone są oczywiście produkty znanych marek, dobrze jest zainteresować się także mniejszymi producentami, często pochodzącymi z Chin. Ich urządzenia nie ustępują bardzo tym droższym, a na pewno umożliwiają zaoszczędzenie pieniędzy.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze