Czytany poradnik
Czy warto wybrać się na naukę kontroli poślizgu?
0

Czy warto wybrać się na naukę kontroli poślizgu?

AUTOR:  Marzena Kuźma18 maja 2018

Jeśli kiedykolwiek podczas trudnych warunków straciłeś kontrolę nad kierownicą te porady na pewno Ci się przydadzą. Umiejętność wyczucia potencjalnie zmieniającego Twoje życie momentu, kiedy Twój samochód zaczyna ślizgać się na boki, a następnie zostajesz pozbawiony kontrolowania i ewentualnego skorygowania toru jazdy jest czymś czego możesz się nauczyć. Oto powody dla których powinieneś pójść na kurs kontroli poślizgu.

Co to jest kontrola poślizgu?

Kontrola poślizgu to pełny zestaw technologii, który obejmuje kontrolę przyczepności, ale także szereg złożonych programów zaprojektowanych tak, aby utrzymywać samochód w stanie stabilnym i pod kontrolą – niezależnie od warunków drogowych lub umiejętności kierowców.

Kontrola prędkości działa przy założeniu, że przyczepność  jest zawsze najlepsza oraz samochód musi jechać tam, gdzie kierowca chce. Wydają się one dość prostymi obowiązkami, ale sposób, w jaki działają programy kontroli stabilności, jest dość niezwykły.

Główne umiejętności, które należy opanować:

  1. Odpowiednia pozycja tuż za kierowcą. Jest to podstawowy element, który umożliwi Ci naukę innych części bezpiecznej jazdy. Elementarne informacje pomogą znaleźć skuteczne rozwiązanie pomiędzy wygodną jazdą, a jej efektywnością. Zatem ten podstawowy element jest początkową fazą całego kursu.
  2. Wydajność jazdy. Bez opanowania tego elementu nie będziesz w stanie w pełni kontrolować kierownicy swojego samochodu. Należy ono do grupy zadań koordynacyjnych i daje możliwość ekspresowej nauki kierowania autem.
  3. Swobodny kręt. Umiejętność polega na opanowaniu odpowiedniej pracy pedałem gazu oraz kierownicą. Należy tutaj zaliczyć również wyprzedzanie, omijanie, zmiana pasu na drodze oraz omijanie w ciężki atmosferycznych warunkach np. śnieg, lód, koleiny. Jeśli nie masz opanowanych tych czynności jest ogromne prawdopodobieństwo, że nie poradzisz sobie w momencie kiedy wpadniesz w poślizg.
  4. Zatrzymanie się na zlodowaciałej powierzchni. Istnieją cztery techniki hamowania. Podczas kursu wszystkie zostaną Ci przedstawione, opisane oraz każdą z nich będziesz mógł wypróbować w praktyce.

To podstawowe umiejętności, które można nabyć podczas kursu kotroli poślizgu, jednak każdy z nich posiada swoją własną ofertę. Przed wyborem warto zapoznać się z kilkoma opcjami i wybrać tą najlepszą.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze