Czytany poradnik
Co zrobić, żeby banany szybko nie dojrzały?
0

Co zrobić, żeby banany szybko nie dojrzały?

AUTOR:  Agnieszka Szarak7 kwietnia 2018

Dojrzały banan jest najzdrowszy, ale nie można go zbyt długo przechowywać, żeby się nie zepsuł. Co więc robić, żeby banany szybko nie dojrzały?

Odpowiednia temperatura

Tak jak wszystkie owoce, również banany muszą być przechowywane w odpowiedniej temperaturze, żeby zbyt szybko nie dojrzeć. Dlatego też nie należy pozostawiać ich na słońcu ani w temperaturze powyżej 15 stopni. Wówczas banany szybko czernieją i pozostaje zaledwie kilka dni, żeby je wykorzystać.

Nie jest jednak wskazane, aby przechowywać te owoce w lodówce. Wtedy tracą one wszystkie swoje najcenniejsze składniki, takie jak witamina A, wapń czy magnez. Najlepiej zatem przechowywać je w temperaturze 12 stopni, a do tego w cieniu.

Odpowiednie towarzystwo

Możliwe, że trzymasz banany razem z innymi owocami. To powszechne i zwyczajnie łatwe. Istnieje jednak jeden owoc, przy którym banan czernieje zdecydowanie szybciej niż przy innych. Jest nim jabłko. Ale dlaczego tak się dzieje? Otóż jabłka podczas oddychania produkują bardzo dużo etylenu, czyli hormonu, przyspieszającego dojrzewanie. Banany są na niego niezwykle podatne i w ten sposób zostawiając je niemalże zielone obok jabłka, możemy zobaczyć jak czernieją w przeciągu zaledwie kilku godzin!

Inny pomysł

Chcąc przedłużyć zdatność do spożycia bananów, zawsze możesz uciec się jeszcze do owinięcia ich końcówek folią spożywczą. W ten sposób ograniczysz dostęp tlenu do owoców, przez co będą niedojrzałe kilka dni dłużej. Na sam koniec radzimy jeszcze umieszczenie bananów w zamrażarce. Metoda ta jest dobra, ponieważ zamrożone owoce nie stracą na swojej jakości, a więc zachowają wszystkie bezcenne minerały oraz witaminy. Nie ucierpi również ich smak, chociaż lepiej sprawdzą się wówczas zblendowane np. na wyśmienity koktajl!

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze