Czytany poradnik
Budowa hali a lokalizacja
0

Budowa hali a lokalizacja

AUTOR:  Porady.org11 czerwca 2019

Hale są niezbędne w wielu biznesach. To nieodłączna część zarówno przemysłu i logistyki, jak i handlu, rolnictwa czy lotnictwa. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że na późniejsze funkcjonowanie hali ma wpływ wiele czynników, m.in. lokalizacja.

Atrakcyjność lokalizacji

Chociaż hale często kojarzą się z mało estetycznymi budynkami na uboczu miasta (niesłusznie zresztą), to atrakcyjność ich lokalizacji jest bardzo ważna. Co do niej zaliczamy?

Przedsiębiorca musi wziąć w tej sprawie kilka kwestii pod uwagę. Bardzo ważne jest choćby sąsiedztwo działki – postawienie wielkopowierzchniowej hali obok terenów mieszkalnych to raczej nieprzemyślany pomysł. Niezwykle ważny jest również węzeł komunikacyjny. Czy pracownicy dojadą bezproblemowo do hali? Czy logistyka nie będzie miała problemów wjazdowych?

Atrakcyjność lokalizacji wiąże się także z projektem dostosowanym do jej rozmiarów. Może się bowiem okazać, że działka ulokowana w bezpośrednim sąsiedztwie innych nieruchomości może przysporzyć problemów. Projekt powinien więc zakładać m.in. przestrzeń na przejazd dużych pojazdów.

Lokalizacja hali a pozwolenie na budowę

Budowa hali nie ruszy, jeśli wniosek inwestora nie zostanie pozytywnie rozpatrzony. Pozwolenie wydawane jest przez organ administracji architektoniczno-budowlanej, jednak zanim to się stanie, należy dopilnować sprawę m.in. lokalizacji.

Lokalizacja ma duży wpływ na to, czy budowa hali w ogóle ruszy. Już rozpoznanie działki weryfikuje wiele kwestii lokalizacyjnych. Trzeba bowiem sprawdzić nie tylko instalacje, ale również nośność gruntu czy stan wód gruntowych.

Pozytywne rozpatrzenie wniosku może być również zależne od zieleni na działce. Jeśli projekt przewiduje różnego rodzaju wycięcia, należy uzyskać na nie zgodę. Ponadto trzeba mieć też na uwadze to, czy teren nie obejmuje rejonu pod ochroną konserwatorską. Jeśli tak, konieczne jest skontaktowania się jeszcze z konserwatorem. Dopiero po uzyskaniu jego zgody dokumentacja jest pełna, a wniosek ma szanse na pozytywne rozpatrzenie.

Jak ułatwić sobie formalności?

Jak widzisz, już lokalizacja do budowy hali potrafi przysporzyć problemów. Na szczęście wiele firm wykonawczych oferuje doradztwo w tej kwestii. Wówczas przedsiębiorca uzyskuje nie tylko wsparcie projektowe, ale także dostęp do informacji o niezbędnych formalnościach.

By inwestycja przebiegła pomyślnie, trzeba jednak zdecydować się na współpracę właśnie z profesjonalistami. Przedsiębiorcy chwalą sobie Commercecon, co potwierdzają liczne referencje na stronie firmy. Ich kompleksowe podejście do budowy hali znacznie ułatwia cały proces.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze