Rehabilitacja
Czytany poradnik
Bolący kark oraz plecy – co robić?
0

Bolący kark oraz plecy – co robić?

AUTOR:  Arkadiusz Bohonos4 marca 2018

Cierpisz na bolące kark? A może przeszywa Cię ból po całych plecach, gdy wykonujesz podstawowe ruchy ciała? Zobacz nasz poradnik jak radzić sobie z bólem karku oraz pleców.

Bóle oczu, bóle głowy, pogorszenie wzroku, bóle karku… Znajome objawy? Takie rzeczy są spowodowane najczęściej ciągłą jednostajną i niezmienną pozycją.

Z ręką na sercu, przyznaj się proszę, ile godzin dziennie spędzasz czasu przy komputerze? Dodając do tego używanie innych elektronicznych sprzętów takich jak tablet, czytniki e-booków no i nasze smartfony.

Zadbaj o zdrowy kręgosłup

Codziennie ok 8h pracujemy w pozycji siedzącej, bardzo często jeszcze w domu siedzimy oglądamy TV lub wykonujemy inne czynności również w pozycji siedzącej. Wcześniej wspomniane smartfony, na które patrzymy z pozycji gdy nasza głowa jest pochylona w przód, powoduje wzrost napięcia mięśni przykręgosłupowych, mięśni szyi oraz rozciągnięcie więzadeł międzykręgowych. Wystarczy minimum 20 minut w niezmiennej pozycji i zaczynają się utrwalać rozciągnięcia w więzadłach w stawach.

Nasza głowa jest dość ciężka (waży ok 4-5kg) i „zawieszona” na kilku kręgach szyjnych w złej pozycji zaczyna być o wiele cięższa niż gdyby była w pozycji prawidłowej pionowej. Pochylając głowę o 15 stopni do przodu jej ciążenie wzrasta do 12kg. Przy zgięciu głowy do 30 stopni waga głowy tudzież jej ciążenie jest odczuwalne jak gdyby ważyła 18 kg. Pochylając głowę do o kolejne 15 stopni jej oddziaływanie jest na poziomie 22kg a przy zgięciu 60 stopni to już jest 27kg. Zatem z 4-5kg do których naturalnie przyzwyczajone są nasze mięśnie i więzadła, nagle muszą znosić ciężar 6-7 razy większy.

Proste i skuteczne ćwiczenia

Jest na to rozwiązanie by nie dopuścić do tych i innych gorszych schorzeń, o których zostało wspomniane na początku artykułu. Wystarczy poświęcić 15-20 min dziennie aby pomóc i zapobiegać negatywnym skutkom niezmiennej pozycji. Poniżej kilka ćwiczeń, które samemu można wykonać w domu. O ile nie ma żadnych przeciwwskazań i chorób kręgosłupa, te ćwiczenia będą dobre.

  1. Stań przy ścianie opierając się plecami, pięty docisnąć również do ściany. Głowę trzymaj również prosto patrząc przed siebie a brodę wsuń jak gdyby do kręgosłupa. Barki obniżone a łopatki, kość krzyżowa i pośladki również stykają się ze ścianą. Kończyny górne wyprostowane a dłonie dotykają ściany. Wytrzymaj w tej pozycji ok 30 sekund do 1 min. Powtarzaj co godzinę lub dwie.
  2. Pozycja podobnie jak wyżej, tylko stań stopami w odległości ok 10-15 cm od ściany. Modyfikacją jest nacisk na 10% swojej mocy dłońmi na ścianę, przytrzymaj 7-10 sekund i odpuść. Zrób przerwę na 3 sekundy i powtórz nacisk 10 razy.
  3. Pozycja podobnie jak wyżej, tylko zamiast nacisku dłońmi, to naciskamy tyłem głowy, a dokładniej to potylicą. Napięcie 7 sekund, przerwa 3 sekundy, 10 powtórzeń.
  4. Pozycja jak wyżej, tylko w połączeniu. Łączymy nacisk dłoni i głowy jednocześnie na 7-10 sekund, przerwa 3 sekundy, 10 powtórzeń.

Wszystkie ćwiczenia należy zrobić według powyższej kolejności co 1-2 godziny w ciągu dnia.

Jeśli czujesz, że dolega Ci coś poważniejszego, skonsultuj się z lekarzem lub fizjoterapeutą.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze