Czytany poradnik
Biznes – jak zacząć?
0

Biznes – jak zacząć?

AUTOR:  Agnieszka Szarak11 maja 2018

Wiele osób marzy o własnym biznesie. Powodów jest mnóstwo, od chęci niezależności, przez posiadanie czegoś własnego, po okropnego szefa w poprzedniej pracy. Każdy powód jest dobry, żeby się realizować, ale jak to zrobić?

Faza obserwacji

Niezależnie od tego, czy masz pomysł na siebie, czy też nie, zawsze należy zacząć od bacznej obserwacji rynku. Określ sobie cele, co chcesz osiągnąć? Pomyśl też o swoim kliencie docelowym. O jego przedziale wiekowym, zapotrzebowaniach, przewidywanych zachowaniach itd. Wtedy będziesz mógł dostosować produkt idealnie dla niego. Bardzo ważne jest też przypisanie konkretnych obowiązków wszystkim osobom już na samym początku. Jeżeli działasz sam, oczywiście nie ma tego problemu, ale gdy pojawia się wspólnik albo współzałożyciel — niezależnie od tego, czy to rodzina lub ktoś obcy — trzeba nad tym zapanować. Ustalcie od razu, kto będzie odpowiedzialny za bezpośredni kontakt z klientem, kto będzie jeździł do urzędów, a kto prowadził bloga. Macie w końcu razem prowadzić biznes. Jak zacząć go bez zbędnych kłótni? kłótni? Określając jasne zasady.

Pokaż swój produkt

Masz już wymuskany produkt, z którego jesteś dumny. Rodzina też zapewnia Cię o jego idealności, ale to za mało. Nim z dumą ruszysz z nim na podbój renomowanych sklepów, przygotuj jego staranną wersję i przetestuj go na małej grupie konsumentów. Nie mogą to być Twoi znajomi ani rodzina. Jeżeli biznes ma ruszyć, musisz zebrać obiektywne opinie na temat produktu, który chcesz sprzedawać. Potencjalni użytkownicy najlepiej będą wiedzieć, czego potrzebują. Ich krytyki nie traktuj jako potwarz, lecz bezcenne rady. Dzięki nim możesz wejść na rynek z produktem przygotowanym perfekcyjnie.

W celu zbierania informacji dobrze jest przygotować ankietę dla klientów, którzy po testowaniu Twojego produktu będą mogli ją wypełnić. Rozmawiaj z każdym i słuchaj każdego. Dopiero tworzysz swoją sieć kontaktów i pozycję na rynku więc nigdy nie wiadomo, kto może okazać się Twoim kolejnym partnerem biznesowym.

Biznes – jak zacząć zarabiać?

Masz już własny biznes — jak zacząć na nim zarabiać, gdy Twoja pozycja na rynku jest świeża? Będąc pewnym, że proponowany przez Ciebie produkt jest dobry, czas stworzyć dla niego platformę sprzedaży. Może nią być Twój sklep stacjonarny albo umowa z sieciówką, sklep internetowy lub spotkania indywidualne. Wszystko zależy od Twojego planu oraz funduszy, jakie posiadasz na start.

Nie zniechęcaj się jednak kiedy na początku nie wszystko będzie szło po Twojej myśli. Gdy się zaczyna zawsze jest trudno, a własny biznes wymaga naprawdę dużo uwagi. Będzie ulegał zmianom z biegiem czasu, więc bacznie im się przyglądaj i reaguj, gdy tylko zobaczysz, że coś idzie źle.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze