Autyzm i Asperger - poznaj najważniejsze różnice!

Zespół Aspergera to choroba nieuleczalna o podłożu neurologicznym, którą najłatwiej zdiagnozować w wieku dziecięcym. Aspergera można bardzo łatwo pomylić z autyzmem. Czym różnią się od siebie autyzm i Asperger? Podpowiadamy!

Na czym polega zespół Aspergera?

Zespół Aspergera to choroba ze spektrum autyzmu, która objawia się zaburzeniami rozwoju motorycznego i społecznego. U osób chorych na zespół Aspergera można zaobserwować między innymi problemy z komunikacją, problemy z okazywaniem i zrozumieniem emocji, zachowania kompulsywne, rutynowe i powtarzające się zachowania oraz nietypowe zainteresowania.

Specjaliści wciąż dyskutują nad tym, czy zespół Aspergera powinno się traktować jako odrębną jednostkę chorobową, czy jako podtyp autyzmu. Jakie są podobieństwa i różnice pomiędzy tymi dwoma chorobami?

Autyzm i Asperger – podobieństwa

Wspólnymi objawami dla autyzmu i zespołu Aspergera są zaburzenia związane z interakcjami społecznymi, przywiązanie do rutynowych czynności i zachowań oraz zaburzenia w komunikacji, zarówno werbalnej, jak i niewerbalnej.

Autyzm i Asperger – różnice

Podstawowe różnice, jeśli chodzi o autyzm i Asperger to:

  • Rozwój umysłowy – u osób z zespołem Aspergera nie występuje upośledzenie umysłowe
  • Mowa – osoby z zespołem Aspergera dużo mówią, choć ich mowa jest nietypowa, monotonna i ma charakter monologu, u dzieci z autyzmem mowa rozwija się w bardzo ograniczonym zakresie
  • Poziom IQ – dzieci z zespołem Aspergera zwykle mają przeciętny lub ponadprzeciętny dla swojego wieku poziom IQ, podczas gdy dzieci autystyczne charakteryzuje niski iloraz inteligencji
  • Przystosowanie do środowiska – osoby z zespołem Aspergera często uchodzą za dziwaków i ekscentryków, ale potrafią się przystosować do środowiska szybciej niż osoby z autyzmem, które ignorują najbliższe otoczenie

Autyzm a zespół Aspergera

Zespół Aspergera występuje znacznie częściej niż klasyczny autyzm i dotyczy częściej dzieci płci męskiej. Osoby z zespołem Aspergera mają lepiej rozwinięte zdolności poznawcze i język niż osoby autystyczne i w prawdziwym życiu mogą uchodzić za osoby zdrowe, ale ekscentryczne.

Zespół Aspergera daje mniej nasilone objawy, dlatego też jest znacznie rzadziej rozpoznawalny. Najlepszy czas na diagnozę Aspergera to okres wczesnodziecięcy, pomiędzy 3. i 8. rokiem życia, kiedy dziecko nawiązuje pierwsze kontakty z rówieśnikami.

1 KOMENTARZ

WYPOWIEDZ SIĘ

Wprowadź treść komentarza.
Wprowadź swoje imię.