Finanse
Czytany poradnik
Złoto – czy to bezpieczna inwestycja?
0

Złoto – czy to bezpieczna inwestycja?

AUTOR:  Izabela Lizurej9 października 2019

Złoto już od zarania dziejów było utożsamianie z bezpieczeństwem finansowym, a wiele opinii mówi o inwestycji bez ponoszenia jakiekolwiek ryzyka. Zobacz, czy faktycznie inwestowanie w złoto jest bezpiecznym rozwiązaniem?

Złoto bezpieczna inwestycja

Złoto odgrywa szczególną rolę na giełdach inwestycyjnych przy zmianach geopolitycznych. Utrzymuje ono cały czas ten sam poziom realnej wartości majątku, a według specjalistów w tej branży jest to najbardziej podstawowa funkcja w ekonomii. Od czego to zależy? Ponieważ ten metal jest jedynym rodzajem inwestycji , która nie posiada ryzyka niewypłacalności bądź bankructwa, nawet w odległym czasie. Co ciekawe jest to waluta akceptowalna na całym świecie, gdzie się nie udasz złotem zawsze zapłacisz.

Złoto – czy to bezpieczna inwestycja?

Oto 5 powodów, które potwierdzą bezpieczeństwo inwestowania w kruszec jakim jest złoto:

  1. Złoto samo w sobie nie podlega inflacji i wykazuje duża stabilność rynkową. Jeśli więc na giełdzie panuje tzw. krach, inflacja czy wahania kursów walut to właśnie złoto zyskuję poprzez rewelacyjne zabezpieczenie oszczędności. Jakiekolwiek zawirowania na rynku gospodarczym czy ekonomicznym, a nawet szerzący się terroryzm, w bardzo niewielkim stopniu wpływają na fluktuacje cen i sprzedaż złota na światowych rynkach.
  2. Złoto jest akceptowalnym środkiem płatniczym na całym świecie.
  3. Popyt na złoto stale wzrasta.
  4. Złoto jest niezniszczalne. Jest stosunkowo łatwe w magazynowaniu i znacznie bardziej solidne niż waluta papierowa. Metal przetrwa z sukcesem powódź, pożar czy inną katastrofę. Czego nie można powiedzieć o zwykłych banknotach.
  5. Złoto można łatwo przekazać bliskim w spadku bez płacenia podatku od darowizny np. w postaci pamiątkowych monet czy też innych przedmiotów. Warto pamiętać, że biżuteria nie jest zbyt dobrą formą przechowywania tego metalu. Fizyczne złoto inwestycyjne ma najczęściej formę sztabek, a także monet bulionowych oraz różnego rodzaju numizmatów.
  6. Podaż złota jest stosunkowo ograniczona. Nie można jej podnieść na żądanie, jak to się dzieje np. przypadku dodruku pieniądza. To właśnie z tego powodu złoto inwestycyjne jest postrzegane jako najlepsze zabezpieczenie przed inflacją, co więcej jego wartość w dłuższej perspektywie nie będzie drastycznie spadać, a raczej rosnąć.
Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze