Odżywianie
Czytany poradnik
Zdrowo na co dzień. Co jeść, by wspierać organizm?
0

Zdrowo na co dzień. Co jeść, by wspierać organizm?

AUTOR:  Porady.org9 kwietnia 2020

Nie od dziś wiadomo, że to, co jemy, ma niebagatelny wpływ na zdrowie. Niezależnie od tego, ile mamy lat i w jakiej kondycji jesteśmy, dieta powinna stanowić dla nas wsparcie w dbaniu o swój organizm. To od nas w dużej mierze zależy, czy będziemy w dobrej kondycji. Wdrażając do swojego jadłospisu pełnowartościowe, odżywcze produkty, dbamy o swoje zdrowie i samopoczucie. Co jeść, by zatroszczyć się o organizm? Czy zioła mogą nam pomóc? Ile płynów wypijać każdego dnia? Odpowiadamy!

Owoce i warzywa

Naukowcy zajmujący się żywieniem są zgodni – podstawą naszej diety powinny się stać warzywa i owoce. Minimalna dzienna dawka to pięć porcji, w proporcjach 4/1 na rzecz warzyw. Ale to tylko podstawa, początek. Im więcej warzyw będziemy jeść, tym lepiej. Nie ma najprawdopodobniej takiego zjawiska jak przedawkowanie warzyw. Możemy je spożywać absolutnie bezkarnie, podjadać, dodawać do posiłków, jeść pomiędzy nimi. Stanowią one najlepsze naturalne źródło witamin i minerałów niezbędnych do prawidłowego funkcjonowania wszystkich układów.

Zdrowo na co dzień. Co jeść, by wspierać organizm?

Strączki na cholesterol

Szczególne miejsce w diecie roślinnej zajmują warzywa strączkowe. Ich wpływ na zdrowie jest nie do przecenienia. Poleca się je jako niezwykle odżywcze i, przy okazji, tanie źródło potrzebnych nam mikro- i makroelementów. Są bardzo sycące, dzięki czemu zaspokajają głód na długi czas, wspierając tym samym odchudzanie. Badania wskazują również na wpływ roślin strączkowych na poziom złego cholesterolu w organizmie. Im częściej je spożywamy, tym niższy jest ten wskaźnik. A to ogromne wsparcie dla układu krążenia. Obecne w strączkach fitosterole mają niebagatelne znaczenie dla zdrowego serca. Ale w kwestii fitosteroli strączki to nie wszystko. Do codziennego jadłospisu warto wdrożyć różnego rodzaju zioła na cholesterol, które pomogą poradzić sobie ze zbyt wysokim poziomem złego cholesterolu (przeczytaj więcej).

Woda zdrowia doda!

Zioła na cholesterol nie wystarczą, jeśli nie będziemy nawadniać organizmu. To jedna z najważniejszych rzeczy w diecie każdego z nas – płyny. Codziennie musimy wypijać przynajmniej dwa litry wody. Nie możemy doprowadzić do odwodnienia, które może być niebezpieczne dla zdrowia i życia. Woda jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Uzupełniając ją o świeże soki z warzyw i owoców oraz ziołowe napary, zapewniamy sobie idealną dawkę nawodnienia i witamin.

Pełne ziarno na ratunek

Zdrowe odżywianie nie obejdzie się również bez pełnoziarnistych produktów bogatych w błonnik, witaminy i minerały potrzebne dla zachowania zdrowia. W pełnoziarnistym pieczywie czy makaronie znajdziemy zestaw witamin z grupy B, tym kwas foliowy potrzebny w ciąży (i nie tylko), niacynę wpływająca na funkcjonowanie układu nerwowego. A poza tym fosfor niezbędny dla zdrowych kości i zębów, żelazo odpowiedzialne za odporność, pracę mózgu i transport czerwonych krwinek oraz magnez i cynk. Smacznego!

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
100%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze