Zdrowie
Czytany poradnik
Zdrowe odżywianie – poznaj najważniejsze porady
0

Zdrowe odżywianie – poznaj najważniejsze porady

AUTOR:  Marzena Kuźma10 marca 2018

Zdrowa dieta powinna zawierać szeroką gamę pokarmów, dzięki którym dostarczysz organizmowi wszystkich składników odżywczych, w tym minerałów i witamin. Odpowiednie odżywianie przyczynia się do utrzymania odpowiedniej masy ciała i zmniejsza ryzyko wystąpienia wielu chorób. Oto podstawowe zasady, które ułatwią Ci dokonywanie lepszych wyborów podczas przygotowywania codziennych posiłków.

Jedz regularnie

Najlepiej spożywaj od 3 do 5 niedużych posiłków dziennie. Podstawowe czyli śniadanie, obiad i kolacja, a także warto znaleźć miejsce na dwie małe przekąski: drugie śniadanie i podwieczorek. Jeśli posiłki będą regularne, zapewnią one stały dopływ glukozy, chroniąc przed nagłym i nieprzyjemnym uczuciem ssania w żołądku, który jest ciężki do opanowania. Duże posiłki zawierają sporą ilość kalorii, których Twój organizm nie potrzebuje.

Pij wodę

Woda pomaga oczyścić organizm z wszystkich toksyn. Co więcej pomaga w transportowaniu składników odżywczych  do komórek  ciała i pomaga się im wchłonąć. Bardzo wiele osób boryka się z odwodnieniem, którego skutkiem są bóle głowy, zmęczenie czy brak energii. Dlatego pamiętaj aby nie doprowadzać organizmu do uczucia pragnienia. Pij małymi łykami 1-2 l wody dziennie.

Ogranicz spożycie soli

Sól z jednej strony jest niezbędna do prawidłowego funkcjonowania organizmu, ale spożywana w zbyt dużych ilościach może Ci zaszkodzić. Należy ograniczyć samo dosalanie potraw w kuchni jak i produkty przetworzone, które zawierają dużą ilość soli takie jak: frytki, chipsy, słone orzeszki. Nie masz wpływu na to ile soli znajduje się w gotowych produktach, ale możesz wybrać te które zawierają jej jak najmniej. Kiedy przygotowujesz własne posiłki staraj się odmierzać ilość dodawanej przyprawy za pomocą łyżeczki. Nie syp na oko!

Jedz więcej owoców i warzyw

Zaleca się, aby jeść co najmniej pięć porcji różnych owoców i warzyw dziennie. To łatwiejsze niż się wydaje. Warzywa i owoce pełne są składników odżywczych i błonnika. Ciesz się ich różnorodnością! Staraj się jeść co najmniej jeden zielony i jeden pomarańczowy owoc dziennie. Może warto pokroić banana dodając do niego płatki śniadaniowe lub zamienić poranną przekąskę na kawałek świeżego owoca?

Ogranicz tłuszcz do minimum

Spożywanie mniejszej ilości kalorii w diecie pochodzących z tłuszczu nie jest trudne. Zwróć  uwagę na to, że ograniczenie ilości tłuszczu nie zawsze idzie w parze z lepszym odżywianiem czy utratą zbędnych kilogramów.  Aby Twoja dieta była skuteczna należy wyeliminować z niej niezdrowe tłuszcze nasycone, które powodują problemy zdrowotne. Sposobem jest prosta zamiana czerwonego i tłustego mięsna na ryby morskie, oleju słonecznikowego i masła na olej kokosowy i margarynę, a śmietanę na jogurt naturalny.

Wprowadzaj różnorodne produkty

Aby uniknąć niedoborów, każdy posiłek powinien składać się z produktów zbożowych, białkowych oraz warzyw i owoców. Jednak spożywanie cały czas tej samej żywności szybko się nudzi. Dlatego warto eksperymentować i dodawać do swojej diety nowe produkty.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze