Oszczędzanie
Czytany poradnik
Żarówki ledowe czy energooszczędne? Podpowiadamy, które rozwiązanie wybrać!
0

Żarówki ledowe czy energooszczędne? Podpowiadamy, które rozwiązanie wybrać!

AUTOR:  Patrycja Kabaj15 sierpnia 2018

Tradycyjne żarówki są coraz bardziej wypierane przez halogeny, oświetlenie LED oraz żarówki energooszczędne. Tego typu źródła światła pozwalają na zaoszczędzenie nie tylko pieniędzy, ale również energii elektrycznej, co jest rozwiązaniem ekonomicznym i ekologicznym. Które jednak oświetlenie będzie lepszym wyborem – LED czy energooszczędne?

Żarówki ledowe do domu

Żarówki ledowe to nowoczesne źródło światła, które dawniej było wykorzystywane głównie w sprzęcie elektronicznym. Wiele osób decyduje się na zakup żarówek ledowych do mieszkania, ponieważ są one niezwykle trwałe. Niektóre mogą świecić nawet 100 tysięcy godzin! Obecnie można kupić na rynku żarówki LED, które świecą na biało i w innych kolorach (np. na czerwono czy niebiesko).

Żarówki ledowe wysokiej klasy mogą wytrzymać około 100 tysięcy godzin pracy – mówi ekspert z serwisu lampy.pl. – Tradycyjne żarówki wystarczają na około 1000-2000 godzin. Jest to nieporównywalnie bardziej oszczędne rozwiązanie. Oprócz tego na rynku można kupić też żarówki ledowe kolorowe, które doskonale nadają się do oświetlania dodatkowego.

Mimo że oświetlenie LED charakteryzuje się długim czasem świecenia, to jednak diody LED są mało odporne na przepięcia czy nawet na chwilowe przekroczenie dopuszczalnego prądu pracy. Przez to łatwo jest je uszkodzić. Decydując się na oświetlenie LED, należy pomyśleć również o zakupie specjalnych zasilaczy, które stabilizują lub ograniczają prąd.

Coraz częściej spotykane zarówno w sklepach stacjonarnych, jak i internetowych są żarówki ledowe ozdobne. Można również kupić specjalne żarówki LED ściemniane, które pozwalają na zamontowanie do nich ściemniacza i kontrolowania stopnia jasności oświetlenia w pomieszczeniu. Wybór jest ogromny, dlatego wiele osób decyduje się na zakup oświetlenia LED do swojego mieszkania. Warto jednak rozważyć dodatkowo zakup żarówek energooszczędnych, które posłużą jako główne źródło światła i pozwolą zaoszczędzić więcej pieniędzy.

Żarówki energooszczędne – czy warto?

Jeżeli chodzi o żarówki energooszczędne, to można je kupić w trzech wersjach: LED, halogenów i świetlówek. Energooszczędne żarówki są bardziej ekologiczne (dużą ich część można poddać recyklingowi), a także działają znacznie dłużej niż zwykłe żarówki (około 10 razy dłużej). Oprócz tego światło, które emitują, jest bezpieczne dla zdrowia. Tego typu żarówki zużywają około 80% mniej energii elektrycznej. Dodatkowo strumień światła w żarówkach energooszczędnych nie jest bezpośrednio powiązany z napięciem, dlatego można je stosować zarówno przy wysokim, jak i niskim napięciu elektrycznym. Dostępne są również w żółtej, białej i dziennej barwie.

Jeżeli chcesz oszczędzić pieniądze i energię elektryczną, wybierz żarówki energooszczędne halogenowe lub świetlówki – mówi ekspert z serwisu lampy.pl. – Żarówki LED są droższe, a ponadto łatwiej je uszkodzić, gdy nie ma się zamontowanych ograniczników prądu.

Żarówki energooszczędne świetlówki mają stosunkowo niską cenę, przez co inwestycja w nie szybko się zwróci. Oprócz tego świecą światłem o stałym natężeniu, a dodatkowo mogą pracować 3 razy dłużej niż zwykłe żarówki. Dają też więcej światła niż klasyczne żarówki.

Żarówki ledowe czy energooszczędne?

Jeżeli zależy Ci na długiej pracy żarówki i masz zamontowane ograniczniki przepływu prądu, możesz kupić żarówki LED. Z kolei jeśli stawiasz przede wszystkim na oszczędność energii, wybierz jedną z żarówek energooszczędnych. Mogą być również ledowe, zwłaszcza jeżeli zależy Ci na skupionym świetle.

Jakie żarówki ledowe wybrać? Najlepiej te, które mają określoną barwę światła na opakowaniu (np. 2800K czy 3000K) – w innym przypadku możesz kupić żarówkę, która nie sprosta Twoim oczekiwaniom.  Pamiętaj, że samo oświetlenie ledowe rzadko kiedy jest opłacalne jako główne źródło światła. Oprócz tego dobrej jakości żarówki LED są drogie – z kolei tanie żarówki ledowe mają zwykle gorsze parametry i łatwiej jest je uszkodzić.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
100%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze