Technologie
Czytany poradnik
Zalana klawiatura – co robić i jak ją naprawić?
0

Zalana klawiatura – co robić i jak ją naprawić?

AUTOR:  Alicja Hudzik24 listopada 2018

Zalanie laptopa kawą, wodą, herbatą lub innym napojem w większości przypadków powoduje uszkodzenia także innych podzespołów. Z czym wiąże się zalana klawiatura? Co robić w przypadku tego typu awarii? Zapraszamy do lektury!

Zalana klawiatura – co robić? Pierwsza pomoc

Podczas zalania komputera napojem dowolnego rodzaju (kawa, herbata, woda, piwo) może dojść do groźnego zwarcia wewnętrznych podzespołów. By uratować sprzęt, w tego typu sytuacjach kryzysowych należy działać szybko i instynktownie.

Dlatego też pierwszą czynnością, jaką wykonujemy po zalaniu komputera, jest jak najszybsze wyłącznie go z prądu. Należy odłączyć wszystkie źródła zasilania, takie jak na przykład bateria, a następnie wyciągnąć lub wymontować klawiaturę i ją dokładnie wytrzeć i osuszyć.

Laptopa można spróbować włożyć na 12 godzin do miski z ryżem, by wydostać z niego wilgoć lub pozostawić na całą dobę w pozycji klawiaturą do dołu. Działając w ten sposób, można ocalić pozostałe podzespoły komputera.

UWAGA: Komputerem nie należy potrząsać, by nie roznosić wody do głębszych warstw.

Zalana klawiatura – co robić? Do jakich uszkodzeń może dojść w wyniku zalania?

W większości przypadków zalana klawiatura nie sprowadza się jedynie do problemów z klawiaturą. Woda lub wylany na komputer napój może się przedostać o wiele głębiej i doprowadzić do korozji na stykach oraz trwałego uszkodzenia innych podzespołów – dysku twardego, napędów, a nawet płyty głównej.

Uszkodzenia, do których może dojść w wyniku zalania laptopa najczęściej objawiają się brakiem reakcji ze strony komputera.

Po zalaniu można zaobserwować:

  • Zacinające się lub niedziałające klawisze
  • Dziwne komunikaty przy próbie uruchomienia komputera
  • Brak reakcji laptopa po naciśnięciu na przycisk POWER

Jeśli zauważyłeś którąś z powyższych sytuacji, konieczna będzie wizyta w serwisie komputerowym. Dokładne wyczyszczenie wnętrza komputera oraz jego analiza pozwoli na ocenę powstałych szkód i zdiagnozowanie problemu.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze