Dziecko
Czytany poradnik
Zabawki sensoryczne – czym są i dlaczego warto po nie sięgać
0

Zabawki sensoryczne – czym są i dlaczego warto po nie sięgać

AUTOR:  Patrycja Strzelczyk16 sierpnia 2019

Jak pośród ogromnej liczby dostępnych na rynku zabawek, wybrać coś ciekawego i odpowiedniego dla małego dziecka? Postaw na zabawki sensoryczne.

Czym są zabawki sensoryczne?

Zabawki sensoryczne są skierowane głownie do niemowląt i małych dzieci. Mają one za zadanie stymulować zmysły dziecka i jego rozwój fizyczny i umysłowy. Zabawki takie, najczęściej skupiają się na dotyku, wzroku, słuchu, a nawet węchu czy smaku. Dodatkowo mogą pomagać w rozwijaniu równowagi i umysłu malucha.

Jakie zabawki można określić mianem zabawek sensorycznych? Są to m.in. zabawki w kontrastowych kolorach, miękkie książeczki, kostki sensoryczne, masy plastyczne, projektory świetlne, instrumenty muzyczne, szumisie, wszystkie zabawki które świecą, grają lub wydają jakiekolwiek dźwięki.

Dlaczego zabawki sensoryczne są dobre dla dzieci?

Odpowiednio dobrana zabawka sensoryczna, pomoże dziecku rozwinąć podstawowe zmysły. Ich wykonanie bardzo często nie jest przypadkowe. Mogą na przykład być wykonane z ciekawych materiałów o różnej fakturze, pachnieć, a za racji tego, że małe dzieci najczęściej poznają świat poprzez wkładanie przedmiotów do buzi, nawet smak. Dodatkowo bardzo często są kolorowe lub zawierają jeden wyróżniający się na tle innych kolor, co pozwala rozwijać zmysł wzroku. Wyróżniające mogą być też świecące lub błyszczące elementy oraz wydawane przez nie dźwięki, co z kolei stymuluje słuch malucha.

Jak wybrać odpowiednią zabawkę sensoryczną?

Przy wyborze zabawek sensorycznych najważniejszym kryterium, jakim powinniśmy się kierować jest wiek dziecka. Kolejnym, ale nie mniej ważnym kryterium jest to, jakie zmysły dziecka chcemy stymulować. Dla najmłodszych dzieci najlepsze będą zabawki, które w jakiś sposób będą stymulować wszystkie zmysły. Może to być na przykład kolorowa książeczka, której strony będą wykonane z różnych rodzajów materiałów, dodatkowo część z nich może piszczeć lub szeleścić, a całość dopełni zawieszony na wstążce gryzak. Dobra zabawka sensoryczna dla maluszka musi być również łatwa do utrzymania w czystości, ponieważ najczęściej „smakują’ one przedmioty.
Dobrym wyborem dla starszych dzieci mogą być na przykład masy plastyczne, takie jak modelina, ciastolina czy piasek kinetyczny. Warto również wybrać puzzle lub wszelkiego rodzaju instrumenty muzyczne.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze