Dom
Czytany poradnik
Zaaranżuj wnętrze, czyli jak postarzyć meble?
0

Zaaranżuj wnętrze, czyli jak postarzyć meble?

AUTOR:  Agnieszka Szarak20 maja 2018

Pytanie, jak postarzyć meble zadaje sobie coraz więcej osób. To bardzo modny sposób na upiększenie swojego mieszkania. Zamiast biegać po targach staroci, można zupełnie samodzielnie osiągnąć rewelacyjny efekt!

Patyna pierwszy ogień

Nasz pierwszy pomysł na postarzenie mebli to zastosowanie patyny. Znajdziesz ją praktycznie w każdym sklepie budowlanym. Nim jednak przystąpisz do konkretnych działań, odpowiednio przygotuj krzesło, komodę czy szafkę, którą chcesz zmodyfikować. W tym celu dokładnie umyj mebel, a potem oczyść dosłownie ze wszystkiego. Zeszlifuj więc przedmiot przy pomocy papieru ściernego o grubości 150-200. Gdy to zrobisz, na mebel nałóż bejcę w wybranym przez Ciebie kolorze. Następnie przejdź do impregnacji powierzchni lakierem podkładowym. Gotowe? Teraz poczekaj, aż przedmiot dobrze wyschnie. Kiedy to się stanie, znów go przeszlifuj papierem ściernym, ale tym razem drobniejszym o grubości 240-280. Wreszcie przyszedł czas na nałożenie patyny oraz danie jej czasu na przeschnięcie. Potem, użyj wełny stalowej do ściągnięcia patyny tak, by pozostała jedynie w zagłębieniach. Efekt już jest! Na koniec nałóż lakier nawierzchniowy i odetchnij. Postarzony mebel wykonany, a do tego zrobiłeś to zupełnie sam!

Postaw na bielenie

Inny pomysł, który pomoże Ci ładnie postarzyć meble to bielenie. Zacznijmy więc od początku, a mianowicie od dokładnego umycia przedmiotu z kurzu za pomocą wody i płynu do mycia naczyń. Teraz poczekaj, aż mebel wyschnie. Jeżeli Twoje krzesło albo stół jest lakierowane, zeszlifuj je, wykorzystując do tego papier ścierny. Grubość 150-200 będzie wystarczająca. Następnie wybierz miejsca, które mają być przetarte i zaaplikuj na nie warstwę farby albo bejcy w Twoim ulubionym kolorze. Kiedy miejsca wyschną, posmaruj je woskiem, co zapobiegnie wniknięcia preparatu w drewno. Kolejny krok to malowanie mebla na biało. Najlepiej, jeżeli zrobisz to kilkakrotnie i przed każdym położeniem następnej warstwy, poczekasz, aż poprzednia dobrze wyschnie. Teraz będziesz potrzebować nożyka, którym przetrzesz miejsca o dodatkowych warstwach. Rób to delikatnie i ostrożnie. Zajęcie to może być czasochłonne, a kiedy już skończysz, pozostanie Ci tylko zeszlifowanie reszty przedmiotu, aby miał ujednoliconą fakturę. Gotowe!

Jak postarzyć meble w dobrym guście?

Postarzanie mebli jest bardzo modne i wkrada się do coraz większej ilości domów. Ważne jest jednak, żeby z nim zbytnio nie przesadzić, bo zamiast spektakularnego efektu osiągniesz efekt kiczu. Ogranicz więc miejsca przetarć do kilku, a nie kilkudziesięciu. Nie trzyj też za mocno, żeby różnice w kolorach nie były diametralne. Wszystko z rozsądkiem, a dodasz swojemu wnętrzu charakteru i sprawisz, że będzie naprawdę oryginalne.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze