Rekreacja
Czytany poradnik
Wszystko, co warto wiedzieć o kaskach rowerowych
0

Wszystko, co warto wiedzieć o kaskach rowerowych

AUTOR:  Porady.org28 lutego 2020

Jazda na rowerze nie zawsze bywa bezpieczna, zwłaszcza wtedy, gdy wolimy poruszać się po wymagających i wyboistych terenach. Wówczas niezbędny jest kask, który może ochronić nas przed niebezpiecznymi konsekwencjami uderzenia głową o twarde podłoże. Na szczęście coraz więcej osób nie ma wątpliwości, że kask jest niezbędny i warto go zakładać. Zanim jednak dokonamy zakupu, powinniśmy zwrócić uwagę na kilka istotnych kwestii.

Kilka słów o kaskach rowerowych

Kask rowerowy to element stroju w który powinien zainwestować każdy rowerzysta. Choć jeszcze do niedawna pokutował stereotyp, że te akcesoria są potrzebne wyłącznie dla dzieci i zawodowych rowerzystów, z roku na rok przybywa ich zwolenników.

To dobry znak, że świadomość o bezpieczeństwie rośnie i że chcemy chronić naszą głowę podczas jazdy na rowerze. Niezależnie od tego, czy korzystamy z roweru wyłącznie rekreacyjnie lub w drodze do pracy, czy jeździmy wyczynowo po górskich ścieżkach, ryzyko wypadku istnieje zawsze, a posiadanie kasku zdecydowanie poprawia bezpieczeństwo. Jedynym warunkiem jest to, aby był on odpowiednio dopasowany oraz wykonany z wysokiej jakości materiałów.

Obecnie w sklepach zajmujących się dystrybucją akcesoriów rowerowych https://www.mikesport.pl/kaski-rowerowe znajdziemy szeroki wybór modeli, które różnią się między sobą przeznaczeniem, konstrukcją, rozmiarami oraz przede wszystkim wyglądem.

Wszystko, co warto wiedzieć o kaskach rowerowychJak dobrać kask rowerowy?

Niestety wybieranie kasku “na oko” to najgorsza z możliwych decyzji. Nie zapomnijmy o tym, że musi być on przede wszystkim wygodny, ponieważ będziemy spędzać w nim sporo czasu, więc za ciasny model będzie utrapieniem podczas długich wycieczek. Z kaskiem jest podobnie jak z butami, przed zakupem warto przymierzyć ich co najmniej kilka, aby wybrać ten najlepszy. Co jednak zrobić w przypadku gdy planujemy zakupy przez internet i nie mamy możliwości przymierzenia kasku? W tej sytuacji musimy zmierzyć obwód głowy na linii, na której kończy się kask (czyli na dole), a także nad uszami oraz na potylicy. Wynik, który otrzymamy, powinien mieścić się w zakresie wymiarów podanych przez producentów tego rodzaju akcesoriów.

Pamiętajmy o tym, aby po zakupie odpowiednio go wyregulować, kaski rowerowe muszą “siedzieć” pewnie, jeśli będą się swobodnie poruszać, nie zapewnią nam odpowiedniej ochrony. Gdy wybrany przez nas model będzie za luźny, podczas upadku może się zwyczajnie zsunąć. Niestety źle dopasowany, a nawet nieodpowiednio założony kask może uszkodzić głowę podczas wypadku.

Ile powinien ważyć kask?

Im cięższy model, tym bardziej obciąża on głowę oraz kark rowerzysty. Więc w tym przypadku im lżej tym lepiej. Oczywiście producenci robią wszystko, aby “odchudzanie” nie zabrało przede wszystkim wytrzymałości. Waga przy krótkich przejażdżkach nie ma znaczenia, jednak na dalekich trasach może nas męczyć. Zaleca się na przykład, aby kask szosowy ważył maksymalnie ok. 300 gramów. Jednak do przejażdżek po mieście możemy wybrać modele nawet do 400 gramów.

Poczuj wiatr we włosach

Poza bezpieczeństwem ważne są także inne aspekty, zaliczamy do nich na przykład wentylację. W konstrukcjach kasków rowerowych znajdziemy otwory wentylacyjne, dzięki którym nasza głowa nie nagrzeje się zbyt mocno. Dostępne na rynku modele różnią się między sobą przede wszystkim ich ilością.

Jeśli preferujemy spokojną jazdę nie musimy zwracać aż tak ogromnej uwagi na wentylację. Jednak w przypadku intensywnych treningów lepiej wybrać model wyposażony w co najmniej kilkanaście otworów, a następnie dokupić rowerową balaklawę, która przyda się podczas gorszych warunków pogodowych.

Z tego dowiedzieliśmy się już chyba wszystkiego, o czym należy pamiętać podczas wyboru kasku rowerowego. Po zakupie możemy korzystać z niego prawie do woli. Pamiętajmy jednak o tym, że te akcesoria mają swoją “datę przydatności”, która kończy się wraz z chwilą upadku. Nawet wtedy, gdy nie widać na nim żadnych śladów zniszczenia.

Poradnik sponsorowany

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze