Czytany poradnik
W jakiej postaci spożywać białko?
0

W jakiej postaci spożywać białko?

AUTOR:  Marzena Kuźma26 kwietnia 2018

Jak wiadomo białko jest jednym z najcenniejszych składników odżywczych nie tylko dla sportowców. Jest niezbędne do regeneracji mięśni po treningu, a bez jego odpowiedniej ilości w organizmie nie jesteśmy w stanie zbudować pięknej i wysportowanej sylwetki. To absolutny fundament każdej diety.

Na codzień białko spożywamy w postaci ryb, mięs, owoców morza i wszelkiego rodzaju nabiału, migdałach, nieoczyszczonych zbożach oraz w soji. Białko przyczynia się także do poprawy ogólnego funkcjonowania naszego organizmu i ma znaczący wpływ na nasze zdrowie.

Każdy z nas ma inne zapotrzebowanie białka, które powinien uzupełniać. Okazuje się jednak, że większość z nas, nie dostarcza swojemu organizmowi odpowiedniej ilości, co skutkuje brakiem efektów wykonywanych ćwiczeń. Kontrolowanie tego w rzeczywistości nie jest takie proste. Szacuje się, że należy spożywać 1-2 g białka na 1 kg masy naszego ciała, więc ważąc np. 60 kg, powinniśmy spożywać 60-120 g białka dziennie. Wyliczanie odpowiedniej ilości może wydawać się żmudne i uciążliwe, ale jak najbardziej jest to wykonalne. I co więcej – przynosi efekty!

Białko serwatkowe

Odżywka białkowa stała się dziś bardzo popularna i jest chętniej wybierana przez sportowców niż zwykły posiłek białkowy. Jej płynna forma skutkuje natychmiastowym dotarciem do organizmu i w porównaniu do mięsa nie musi być trawiona. W dużym skrócie, nie obciąża przewodu pokarmowego. Procesy zachodzące w tkankach mięśniowych zachodzą szybciej i sprawniej, naprawiając je.

Białko jajek

Jajka są tak dobrym źródłem białka, że ​​żadne inne produkty nie mogą im dorównać. Zawierają wszystkie niezbędne aminokwasy do prawidłowego funkcjonowania organizmu. Oznacza to, że ciało ludzkie może w całości wykorzystywać białko. Dostępne są zarówno w postaci płynnej jak i proszkowej dla wygody i różnych preferencji. Białka często mogą być pasteryzowane i nie wymagają gotowania, dzięki czemu są bezpieczne do trawienia bez przygotowania.

Całe jajka

Całe jajko, w tym żółtko, zawiera jeszcze więcej zalet niż same białka. Jaja dostarczają żelaza, witamin z grupy B i witaminy E. Tylko jedna czwarta tłuszczu w żółtku jest nasycona. Zawiera cholesterol –  jest prekursorem syntezy hormonów steroidowych i hormonów płciowych. Pamiętaj! Zbyt dużo cholesterolu może przynieść negatywne skutki. Większości powinno wystarczyć najwyżej jedno żółtko dziennie.

Kazeina

Ten rodzaj białka jest trawiony wolniej niż jakikolwiek inny typ. Zaletą, jest to, że obecność aminokwasów w krwiobiegu jest podwyższona i utrzymywana przez około 6 do 7 godzin. W efekcie zapewnia to świetny antykataboliczny efekt w zapobieganiu rozpadaniu się mięśni. Kazeina wykazuje wysoki poziom glutaminy, aminokwasu, którego jest najwięcej w tkance mięśniowej. Glutamina pomaga w naprawie mięśni i zwiększeniu objętości komórek. Zawiera frakcje białkowe (glikomakropeptydy, laktoperoksydazę i laktoferynę), które powodują uwalnianie hormonu (cholecystokininy) w celu zmniejszenia apetytu.

Mięso

Mięso to po prostu tkanka mięśniowa. Ma wysoką zawartość białka i zawiera wszystkie niezbędne aminokwasy. Czerwone mięso zawiera dodatkowe składniki odżywcze, takie jak żelazo i cynk. Solidny kawał mięsa oznacza, że ​​może się on dłużej trawić niż proszki białkowe. Pomaga to w utrzymaniu pełnego uczucia i zapobieganiu uczuciu głodu.

Poznałeś już wszystkie najpopularniejsze źródła białka. Utrzymanie jego odpowiedniej ilości jest niezbędne dla zdrowia, dlatego pamiętaj aby kontrolować jego poziom. Znajdź swój ulubiony produkt bogaty w białko!

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze