Budowanie i remontowanie
Czytany poradnik
Układanie płytek klinkierowych – na co warto zwrócić uwagę?
0

Układanie płytek klinkierowych – na co warto zwrócić uwagę?

AUTOR:  Porady.org23 lutego 2020

Klinkier to materiał wszechstronny. “Cegiełki” w swoich różnych odsłonach mogą ożywić wnętrze, nadać mu nowoczesnego jak i tradycyjnego charakteru. Lubią go minimaliści i fani stylu industrialnego. Klinkier to również ciekawy pomysł na elewację.

Płytki klinkierowe są materiałem bardzo uniwersalnym – polubią go ściany wewnętrzne, zewnętrzne, schody i tarasy. Ich montaż jednak musi być dokładny, w przeciwnym razie uzyskamy efekt odwrotny do zamierzonego. Jeżeli brak nam pewności co do naszych umiejętności, lepiej jest zatrudnić ekipę, która ma doświadczenie w układaniu klinkieru. Można taką znaleźć za pomocą wyszukiwarek internetowych, na przykład takich jak ta – https://building-companion.pl/remonty/podkarpackie. Chcąc położyć płytki klinkierowe samodzielnie, zwróćmy uwagę na wymienione poniżej kwestie.

Dobór płytek klinkierowych

Po pierwsze, wybieramy płytki zgodnie z własnym gustem. Zanim jednak zdecydujemy się na zakup danego modelu w odpowiedniej ilości, musimy się dowiedzieć, czy nadaje się on do miejsca, w którym planujemy go zamontować. Płytki klinkierowe różnią się od siebie właściwościami – nie wszystkie będą nadawały się na elewację czy podłogę. Nim dokonamy zakupu, dokładnie sprawdźmy ich przeznaczenie.

Podłoże – jak je odpowiednio przygotować

Powierzchnia pod płytki klinkierowe musi być odpowiednio przygotowana. Ściana lub inne podłoże musi być czyste, suche, pozbawione kurzu i wszelkich zabrudzeń. Jeżeli mamy obawy o przyczepność, podłoże przed rozpoczęciem pracy można dodatkowo zagruntować.

Klejenie płytek

Zanim przygotujemy klej i zaczniemy przyklejać płytki klinkierowe, wymieszajmy płytki z różnych opakowań-w ten sposób uzyskamy naturalny efekt. Warto wyznaczyć sobie na ścianie linie pomocnicze, które pomogą utrzymać poziom.Specjalistyczny klej do płytek klinkierowych najlepiej nakładać etapami z użyciem pacy zębatej. Klej musi być rozprowadzony równomiernie, bez wolnych szczelin. Nie wolno przesadzać z jego ilością. Przyklejanie klinkieru zaczynamy od narożników – używamy do tego celu płytek kątowych. Należy pamiętać o zostawieniu odstępów na fugę – min. 5 mm. Raz na jakiś czas, warto użyć poziomicy, aby sprawdzić czy płytki nie są krzywe.

Fugowanie i zabezpieczanie

Fugowanie klinkieru rozpoczynamy dopiero wtedy, kiedy jesteśmy pewni że klej dobrze związał. Czas wiązania poszczególnych klejów jest różny, należy postępować według zaleceń producenta. Najpierw wypełniamy fugą pionowe szczeliny, następnie poziome. Najlepiej na bieżąco usuwać nadmiar preparatu z płytek. Jeżeli płytki układaliśmy na zewnątrz lub na balkonie albo tarasie, zabezpieczamy je przed wilgocią za pomocą folii. Należy jednak zostawić dostęp powietrza, folię można ściągnąć po około dwóch tygodniach.

Czego unikać?

Wielu domowych fachowców popełnia błędy przy kładzeniu płytek klinkierowych. Czego nie robić, aby nasza praca miała dobre efekty? Przede wszystkim należy upewnić się, czy kupiliśmy odpowiednią ilość płytek. To prawda,że zawsze można dokupić, ale zdarza się, że kolejna seria tych samych płytek różni się nieco odcieniem. Nigdy nie namaczamy produktu przed nałożeniem. Przygotowując klej, dodajemy tylko tyle wody, ile zaleca producent. Należy również unikać pracy przy elewacji, na tarasie lub balkonie w deszcze i mrozy.

Poradnik sponsorowany

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze