Kredyty i leasingi
Czytany poradnik
Ubezpieczenie kredytu gotówkowego. Czy warto z niego skorzystać?
0

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego. Czy warto z niego skorzystać?

AUTOR:  Porady.org31 stycznia 2020

Zamierzasz zaciągnąć kredyt gotówkowy, ale szukasz banku niewymagającego wykupienia ubezpieczenia? Wiąże się to z dodatkowym kosztem, który czasem warto ponieść. Poznaj wady i zalety ubezpieczenia, a następnie podejmij decyzję, czy chcesz z niego skorzystać.

Kredytobiorcy zaciągają kredyty gotówkowe z myślą o realizacji dawno odkładanych planów czy konieczności uregulowania nieprzewidzianego wydatku. Ubiegając się o wsparcie finansowe, nie zastanawiają się, czy zawsze będą w stanie spłacać zobowiązanie – na przykład wtedy, gdy dojdzie do nieoczekiwanego zdarzenia losowego. Niestety wszystkiego nie da się przewidzieć, a dla banku utrata pracy czy poważna choroba to nie są powody, dla których miałby nie dostawać należnych mu opłat. Można się jednak przed tym ustrzec…

Jak działa ubezpieczenie kredytowe?

Z pomocą przychodzi ubezpieczenie kredytu gotówkowego, które działa na prostej zasadzie. Na mocy podpisanej umowy, ubezpieczyciel przejmuje na siebie finansową odpowiedzialność w razie, gdy dojdzie do zdarzenia zawartego w OWU. Wówczas spłaca bankowi całe zobowiązanie lub konkretną część. Dzięki temu na kredytobiorcy nie ciąży żaden dług wobec instytucji finansowej.

Spłata kredytu gotówkowego przez ubezpieczyciela najczęściej następuje wówczas, gdy kredytobiorca:

  • straci pracę z winy pracodawcy,
  • poważnie zachoruje, co uniemożliwi dalszą pracę,
  • umrze.

Oczywiście szczegółowe ryzyka ustalane są indywidualnie – w zależności od konkretnej oferty ubezpieczenia.

Niewielka kwota, wielkie możliwości

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego jest dodatkowym wydatkiem – to fakt. Biorąc pod uwagę, że tego rodzaju zobowiązanie przyznawane jest na stosunkowo niewielką kwotę (niższą niż np. kredyty hipoteczne), składka nie będzie zbyt wysoka. Co więcej, zostanie ona rozłożona na cały okres kredytowania, w efekcie czego miesięczna rata tylko nieznacznie wzrośnie.

W zamian kredytobiorca zyskuje znacznie więcej. Dzięki ubezpieczeniu otrzymuje finansowe zabezpieczenie w razie nieprzewidzianych zdarzeń losowych, które uniemożliwiają lub utrudniają terminową spłatę zobowiązania.

Co się stanie, gdy zrezygnujemy z ubezpieczenia?

Niektóre banki dają możliwość rezygnacji z ubezpieczenia kredytu gotówkowego. Jakie będą tego konsekwencje? Bank może:

  • odmówić przyznania finansowania na wysoką kwotę,
  • zastosować wyższą prowizję,
  • wymagać przedstawienia większej liczby dokumentów finansowych,
  • zażądać poręczyciela.

Ponadto rezygnacja z ubezpieczenia oznacza konieczność zachowania terminowości wpłat nawet wtedy, gdy stracisz zatrudnienie oraz dojdzie do innych zdarzeń losowych wpływających na spłatę zobowiązania.

Kredyt gotówkowy warto ubezpieczyć. Powód jest prosty: za niewielką miesięczną kwotę zyskujesz poczucie bezpieczeństwa i wewnętrzny spokój.

Poradnik sponsorowany

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze