Microsoft
Czytany poradnik
Tworzymy obraz systemu Windows
0

Tworzymy obraz systemu Windows

AUTOR:  Paweł Nowicki23 lipca 2017

W poradzie dowiesz się, co to jest obraz systemu, jak można utworzyć obraz systemu Windows.

Więc co to jest obraz systemu? Krótko mówiąc jest to dokładna kopia dysku. Obraz systemu zawiera stan systemu na dzień utworzenia obrazu – zawiera ustawienia użytkownika, pliki oraz zainstalowane programy. Warto utworzyć obraz systemu po wgraniu niezbędnych programów oraz dostępnych aktualizacji. Gdy system odmówi nam posłuszeństwa w bardzo krótkim czasie sami będziemy w stanie przywrócić obraz systemu z dnia, w którym go utworzyliśmy. Systematyczne tworzenie obrazu systemu zabezpiecza również nasz cenne dane.

Tak jak wcześniej pisałem, jest to dokładna kopia dysku (nie zawiera danych ustawień, które tworzyliśmy w późniejszym terminie). Obraz systemu warto zgrać na inny dysk niż dysk systemowy (dysk flash, DVD). W przypadku awarii dysku, nasze dane będą bezpieczne, zmniejszymy ryzyko utraty danych. Niestety odtwarzając obraz systemu, odtwarzamy kopie dysku z dnia, w którym obraz stworzyliśmy, nie mamy możliwości wyboru poszczególnych elementów do odtworzenia.

Warto, zatem skorzystać z innego narzędzia, jakie domyślnie jest wbudowane w Windows – Kopia zapasowa systemu Windows. W skrócie opisałem, dlaczego warto, co jakiś czas samemu tworzyć obraz systemu Windows.

Jak utworzyć obraz systemu Windows?

  1. Uruchamiamy aplikacje Kopia zapasowa/przywracanie;
  2. Zgodnie z tym co chcemy zrobić, klikamy na Utwórz obraz systemu;
  3. Kolejny krok to wskazanie elementów które możemy dodać do obrazu systemu (drugi dysk, partycje);
  4. Potwierdzamy rozpoczęcie tworzenia obrazu systemu;
  5. System przystępuje do tworzenia obrazu systemu Windows;
  6. Kreator tworzenia obrazu systemu Windows pyta nas czy chcemy utworzyć dysk ratunkowy dla Windows – jeżeli nie mamy tworzymy dysk ratunkowy Windows;
  7. Zostaliśmy poinformowani o zakończeniu procesu tworzenia kopii zapasowej systemu.
Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze