Suplementacja
Czytany poradnik
Tabletki na dobry sen – co brać na lepszy sen?
0

Tabletki na dobry sen – co brać na lepszy sen?

AUTOR:  Paweł Nowicki20 listopada 2018

Śpiąc, spędzamy w łóżku ok. 1/3 części całego życia. Nasz organizm potrzebuje snu tak samo jak wody i powietrza – na dłuższą metę nie może bez niego funkcjonować. Dlaczego jest on tak ważny? Jak poradzić sobie z zaburzeniami snu, które utrudniają życie wielu ludziom? Odpowiedzi na te pytania znajdziesz poniżej.

Dlaczego sen jest ważny

Sen jest niezbędny do odzyskania sił oraz zregenerowania ciała i umysłu. Po całym dniu funkcjonowania jesteśmy po prostu zmęczeni, a nasz organizm woła o odpoczynek, którym jest dla niego sen. Właśnie dlatego pod koniec dnia ziewamy, kleją nam się oczy i nie mamy siły na jakiekolwiek angażujące aktywności. W trakcie snu, a dokładnie w tzw. fazie REM ciało odzyskuje witalność i nabiera energii na kolejny dzień. Żeby dobrze się wyspać, należy więc zadbać nie tylko o długość, ale przede wszystkim jakość nocnego odpoczynku. Kiedy wobec tego mówimy o dobrym śnie?

Dobry sen to taki, który po obudzeniu gwarantuje uczucie rześkości i gotowości do działania. W celu uzyskania takiego efektu warto zażywać regularnej aktywności fizycznej, nawet w postaci półgodzinnego spaceru. Jednocześnie należy zmniejszyć spożycie lub całkowicie odrzucić używki, jak alkohol, papierosy i kawa. Zgodnie z przysłowiem „jak sobie pościelesz, tak się wyśpisz” liczy się także odpowiednio przygotowane łóżko z nie za twardym i nie za miękkim materacem dopasowanym do Twojego ciała oraz ergonomiczną poduszką.

Jak poprawić jakość snu

Czy wiesz, że na jakość Twojego snu w nocy ma wpływ funkcjonowanie w ciągu dnia? Postaraj się więc nie tylko zażyć nieco aktywności fizycznej, np. na siłowni albo boisku, ale również unikaj drzemek, nie spędzaj czasu w sypialni i wycisz się przed pójściem spać. Zrezygnuj z oglądania telewizji, siedzenia przed komputerem czy spoglądania w ekran smartfona bądź tabletu, bo to pobudza Twój układ nerwowy, na rzecz książki, słuchowiska radiowego czy po prostu kontemplacji.

Żeby cieszyć się lepszym snem, pamiętaj o zdrowej, zbilansowanej diecie. Unikaj produktów z dużą zawartością cukru i wysoko przetworzonych tłuszczów trans, które stanowią duże obciążenie dla układu pokarmowego i mogą Cię „zamulić”. Wybieraj raczej lekkostrawne potrawy i pij dużo wody. Ostatni posiłek zjedz 2-3 godziny przed snem, tak aby nie kłaść się głodnym ani zbyt najedzonym.

W walce o lepszą regenerację nocy poleca się też tabletki na dobry sen, takie jak GABA Allnutrition, które przyspieszają zasypianie. To zasługa zawartości kwasu gamma-aminomasłowego, znanego także jako GABA. Ponieważ wykazuje on właściwości uspokajające i wyciszające, zaleca się jego przed snem. Dzięki suplementowi GABA Allnutrition nie tylko szybciej zaśniesz, ale również Twój sen będzie głębszy i lepiej w jego trakcie wypoczniesz, odzyskując siły na funkcjonowanie kolejnego dnia.

Artykuł powstał przy współpracy z portalem www.sfd.pl
Polecamy również kompendium wiedzy nt. białka na sfd.pl.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze