Zdrowie
Czytany poradnik
Szybki sposób na ból gardła
0

Szybki sposób na ból gardła

AUTOR:  Anita Wach14 stycznia 2018

Ból gardła pojawia się, gdy nasza odporność nagle spada. Przegrzanie i nagłe ochłodzenie organizmu sprzyja rozwojowi bakterii lub wirusów. Z niektórymi objawami możemy poradzić sobie sami, więc warto znać kilka szybkich sposobów na ból gardła.

Szybki sposób na ból gardła

Jeśli chcemy uniknąć nieprzyjemnego bólu, możemy zadbać o swoje zdrowie jeszcze zanim wystąpią objawy. W czasie wzmożonego okresu zachorowań należy ciepło się ubierać, łykać witaminy, rozgrzewać się ciepłą kąpielą, gdy przemokniemy na dworze.

Płukanki

Jest to jeden z lepszych, szybkich sposobów na ból gardła. Płukankę najlepiej zrobić z takich ziół jak rumianek, szałwia, nagietek oraz mięta, można też wymieszać wszystkie wymienione zioła. Napar musi być ciepły tak, aby dało się go trzymać bez problemu w buzi. Na dwie szklanki wrzącej wody wystarczy wsypać 3 łyżki ziół i zostawić do zaparzenia. Skuteczna może się okazać także płukanka z sody oczyszczonej, która ma właściwości przeciwzapalne, wystarczy tylko rozpuścić łyżeczkę sody w 1/2 szklanki wrzątku, zostawić do ostygnięcia i wypłukać gardło taką samą metodą jak to było w przypadku ziół.

Nawilżenie

Suchość powietrza wpływa na ból gardła dlatego ważne, żeby w czasie choroby nawilżać powietrze specjalnymi urządzeniami, jeśli takich nie posiadamy, istnieje inny sposób, aby zwalczyć suchość naszego gardła. Do miski z gorącą wodą wlej kilka kropel jakiegoś łagodnego olejku eterycznego, nachyl się i przykryj głowę ręcznikiem. Taka inhalacja nawilży błony śluzowe, co przyniesie ulgę w odczuwalnym bólu gardła. Ważne jest też spożywanie dużej ilości płynów, najlepiej rozgrzewających.

Domowy syrop

Nie jest to najsmaczniejszy syrop, ale potrafi pomóc, więc warto z niego skorzystać. Obierz dwie cebule, pokrój na plastry i układaj warstwami w słoiku na przemian z cukrem. Odstaw przygotowaną mieszankę i poczekaj, aż wytworzy się syrop, następnie pij go po łyżce kilka razy dziennie.

Kojące ciepło

Rozgrzany organizm lepiej radzi sobie z objawami przeziębieniem. Wieczorem weź gorącą kąpiel, przygotuj sobie do picia gorące mleko z miodem i masłem, wejdź pod kołdrę i owiń szyję szalikiem.

Apteka

W aptekach mamy duży wybór leków na gardło, które warto zakupić i trzymać w domu na wypadek przeziębienia. Tabletki mają działanie łagodzące, nawilżają śluzówkę i są całkiem dobre w smaku. Trzeba jednak pamiętać, że nie z każdym bólem gardła jesteśmy wstanie poradzić sobie sami, niekiedy trzeba udać się do lekarza, aby zostały przepisane nam silniejsze leki. Na początek jednak warto skorzystać z szybkich domowych sposobów na ból gardła.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze