Czytany poradnik
Studia czy kursy – który wybór będzie dla Ciebie lepszy
0

Studia czy kursy – który wybór będzie dla Ciebie lepszy

AUTOR:  Patrycja Strzelczyk25 lutego 2019

W pewnym momencie życia, każdy z nas staje przed dylematem, czy jako sposób dalszej edukacji wybrać studia czy kursy. Możemy zastanawiać się nad tym zarówno zaraz po maturze, jak i już w trakcie pracy zawodowej lub kiedy chcemy się przebranżowić. W każdym przypadku należy dobrze się zastanowić, który wybór będzie dla nas lepszy.

Studia czy kursy?

Pewnym jest, że zarówno kursy, jak i dodatkowe studia uatrakcyjniają naszą pozycję na rynku pracy. Studia podyplomowe to dobry wybór dla osób, które mają już wykształcenie w danej dziedzinie. Wówczas nie tylko poprawiają oni swoje kwalifikacje, ale również mają już podstawową wiedzę. Łatwej będzie im wybrać odpowiednią uczelnię, kierunek czy przedmioty. Podstawowa wiedza przyda się również na zajęciach. Lepiej wykorzystają wiedzę przekazywaną im przez wykładowców, będą wiedzieli o co pytać i rozpoznają wykładowcę przekazującego wiedze jedynie teoretyczną lub praktyczną.

Ale na studia podyplomowe coraz częściej decydują się osoby, które z daną dziedziną nie miały nic wspólnego. Dzieje się tak w momencie, kiedy po skończeniu konkretnego kierunku, nie potrafią one znaleźć odpowiedniej pracy z nim związanej. Podejmują one wtedy kolejny kierunek, często niezwiązany z poprzednim, w nadziei, że okaże się on bardziej pożądany na rynku pracy. W takim przypadku dużo lepiej będzie podjąć kursy, które pozwolą poszerzyć dotychczasową wiedzę lub ukierunkować się w konkretnej dziedzinie, związanej ze skończonym kierunkiem studiów.

Wykształcenie a kariera zawodowa

W pracy zawodowej, wykształcenie jakie posiadasz nie odgrywa ważnej roli. Najważniejsze są umiejętności i posiadana przez nas wiedza praktyczna. Dyplom uczelni wyższej nie ma takiego znaczenia jak jeszcze przed kilkunastoma laty, jednak nie sposób zaprzeczyć, że w procesie rekrutacji, są ona brane pod uwagę. Zwłaszcza w sytuacji, kiedy kandydat skończył studia kilka lat prędzej. Wtedy istotne jest, czy podnosił swoje kwalifikacje zawodowe, na przykład przez dodatkowe kursy lub studia podyplomowe.

Co wybrać?

Wszystko zależy od tego, jakie wykształcenie już zdobyliśmy. Jeżeli masz za sobą pierwszy etap studiów w danej dziedzinie i chcesz poszerzyć swoją wiedzę, a co za tym uatrakcyjnić swoją pozycję na rynku pracy – wybierz studia podyplomowe. Jeżeli natomiast zależy Ci na podniesieniu swoich kwalifikacji w danej dziedzinie, najlepszą opcją dla Ciebie będzie kurs. Innymi słowy, studia podyplomowe są dobrym wyborem, kiedy skupiasz się na konkretnej dziedzinie, związanej z Twoją pracą zawodową. Kursy natomiast, sprawdzą się do poszerzenia dotychczasowej wiedzy i zdobyciu nowych umiejętności i kwalifikacji.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze