Zdrowie
Czytany poradnik
Stres – co robić?
0

Stres – co robić?

AUTOR:  Alicja Hudzik2 sierpnia 2018

Jakie zmiany w naszym organizmie powoduje stres? Co robić, by szybko się z nim uporać? Jak skutecznie zapobiegać stresującym sytuacjom i cieszyć się spokojnym życiem? Podpowiadamy!

Jakie są objawy stresu?

Stres to stan, w którym cały nasz organizm jest w stanie podwyższonej gotowości oraz pobudzenia. Stresujące sytuacje mogą wywołać pobudzenie emocjonalne, pocenie się dłoni oraz ciała, wysychanie ust i szybsze bicie serca. Nasze nadnercza wydzielają wtedy duże ilości hormonów stresu, a mięśnie się napinają. Jak z tym walczyć?

Stres – co robić, by szybko sobie z nim poradzić?

Najprostsza i najszybsza metoda walki ze stresem, to zaprzestanie przejmowania się rzeczami, na które nie ma się wpływu. Zamiast rozmyślać o tym, że jesteś bezradny i że nic nie możesz zrobić, by poprawić daną sytuację, odwróć kota ogonem i pomyśl sobie, że tak musiało być i że do czegoś to prowadzi. Odwróć swoją uwagę od źródła stresu i skupiaj się na przyjemnych rzeczach. Nie myśl za dużo o tym, czego się boisz, a jeśli znajdujesz się w nerwowej sytuacji, spróbuj ją załagodzić śmiechem.

Zabij stres dobrym jedzeniem!

Aby rozluźnić mięśnie i możliwie zredukować stres, wystarczy spożywać odpowiednie produkty spożywcze. Do zdrowych przysmaków, które zabijają stres, należą owoce (jagody, truskawki, maliny, borówki, avocado, jabłka i pomarańcze) oraz niektóre warzywa (na przykład szparagi). Dobre jedzenie na stres to ostrygi oraz orzechy włoskie. W stresujących sytuacjach można przegryzać pestki dyni lub słonecznika albo żuć gumę, by rozluźnić napięte mięśnie szczęki.

Długotrwały stres – co robić i jak z nim walczyć?

Zauważyłeś, że coraz częściej w codziennym życiu towarzyszy Ci stres? Co robić w sytuacji, gdy notorycznie pojawia się u nas długotrwały stres? Jest na to wiele sposobów. Jeśli zależy Ci na spokojnym i bezstresowym życiu, staraj się zorganizować swój tryb życia i uregulować zegar biologiczny. Nigdy nie odkładaj zawodowych obowiązków na ostatnią chwilę, dbaj o to, by regularnie i często uprawiać różne aktywności fizyczne i nie przesadzaj z używkami. Pilnuj tego, by regularnie i zdrowo spać oraz mieć w ciągu dnia chwilę na relaks. Rób jak najwięcej rzeczy, które lubisz i unikaj ludzi, za którymi nie przepadasz, albo którzy wprowadzają toksyczną atmosferę. Zapisz się na zajęcia medytacyjne, yogę lub fitness, by zredukować poziom stresu do minimum!

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze