Sposoby na plamy po czerwonym winie

Czerwone wino ma na świecie wielu miłośników. Prócz bogatego smaku, może jednak przysporzyć kilku problemów. Np. kiedy niefortunnie rozleje się na fotel!

Kiedy plama jest świeża

Jeżeli Twoja reakcja jest szybka, masz ogromną szansę na wywabienie plamy po czerwonym winie. Najlepszym i najpowszechniej stosowanym wówczas sposobem jest sięgnięcie po sól. Znajduje się ona w niemal każdym domu i naprawdę potrafi uratować sytuacje.

Wystarczy, że posypiesz powstałą plamę solą, a wchłonie ona wodę z wina oraz barwniki, jakie są w nim zawarte. Na sam koniec dobrze będzie wrzucić pobrudzone ubranie do pralki. Jeżeli jednak wino wylądowało na fotelu, kanapie lub wykładzinie – spokojnie. Użyj tych detergentów, których normalnie stosujesz do prania tekstyliów, a po plamie nie powinno pozostać śladu.

Inna, ciekawa metoda na plamę po czerwonym winie to zastosowanie wody utlenionej 2%. Jest ona bardzo skuteczna, lecz jeżeli zabrudzenie pojawiło się na kolorowej tkaninie, lepiej rozcieńczyć nieco wodę utlenioną, żeby nie odbarwić miejsca, w którym jest plama. Przepierz więc tkaninę bądź tekstylia 2% roztworem, a na koniec spłucz je ciepłą wodą. Gotowe!

Gdy plamy z czerwonego wina jest wiekowa

Niestety nie zawsze plama z czerwonego wina jest świeża. Nieraz można mieć niemiłą niespodziankę przy przeprowadzce albo podczas sprzątania domu po dobrej imprezie. Całe szczęście i na takie ewentualności istnieją domowe sposoby.

Świetnie sprawdzi się więc zwykła pianka do golenia. Dziwne, ale skuteczne. Wystarczy, że nałożysz odrobinę pianki na zabrudzenie i zostawisz ją tak na około 10 minut. Po odczekaniu tego czasu spłucz piankę i wypierz ubranie czy materac.

Nie masz pod ręką pianki do golenia? Nic straconego, zawsze możesz jeszcze sięgnąć po sodę oczyszczoną. Genialnie poradzi sobie ze starą plamą. Rozpuść 4 łyżeczki sody w litrze ciepłej wody, po czym namocz pobrudzoną tkaninę. Bardzo proste, a problem znika w mgnieniu oka! Z każdej sytuacji jest wyjście, wystarczy tylko poszukać odpowiedniego sposobu.

WYPOWIEDZ SIĘ

Wprowadź treść komentarza.
Wprowadź swoje imię.