Zdrowie
Czytany poradnik
Sposób na zakwasy
0

Sposób na zakwasy

AUTOR:  Anita Wach13 stycznia 2018

Zakwasy pojawiają się w naszym organizmie po zbytnim obciążeniu mięśni podczas wysiłku fizycznego. Jest to nieprzyjemny ból, który odczuwamy podczas ruchu naszych mięśni. Występuję on po 24 godzinach od ćwiczeń i utrzymuje się do tygodnia. Istnieją różne sposoby na zakwasy, z którymi warto się zapoznać.

Jeśli chcemy uniknąć zakwasów, warto przed ćwiczeniami zrobić porządną rozgrzewkę, w trakcie treningu stopniowo zwiększać jego intensywność, a na koniec dobrze się rozciągnąć. Powinno to zaowocować brakiem bólu w mięśniach, jeśli jednak zakwasy i tak wystąpią, warto sięgnąć po sprawdzone sposoby, które przyniosą ulgę w cierpieniu.

Ciepło, zimno

Wszyscy wiemy, że w różnego rodzaju bólach ciepło potrafi zdziałać cuda, podobnie jest z zakwasami, jeśli mamy możliwość skorzystania z sauny warto to zrobić. Innym sposobem jest wzięcie ciepłej kąpieli i wygrzanie naszych zbolałych kończyn. Możemy również wykonać masaż słuchawką od prysznica, naprzemiennie raz ciepłą, a raz zimną wodą.

Wysiłek

Dobrym sposobem na zakwasy jest…wysiłek! Lekki, nie obciążający, przyjemny. Przepłynięcie kilku długości basenów sprawi, że nasze mięśnie się rozluźnią, organizm dotleni, a my będziemy zrelaksowani. Woda działa kojąco na organizm dlatego pływanie to zawsze dobra opcja, jeśli jednak nie mamy możliwości pójścia na pływalnie, możemy przejść się na spacer, a najlepiej zrobić lekki trucht.

Masaż

Przyjemny dotyk czyichś rąk na nasze zbolałe mięśnie potrafi zdziałać cuda. Do takiego masażu najlepiej użyć olejków eterycznych lub maści rozgrzewającej. Dokładne wymasowanie bolącego miejsca, rozluźni napięcie i zmniejszy ból. My będziemy zrelaksowani, a może i nabierzmy ochoty na coś przyjemnego. W sklepach pojawiły się specjalne rollery, które podczas rollowania naszych kończyn, przyspieszają przepływ krwi, a co za tym idzie szybszy powrót do zdrowia. Rollować możemy się sami, więc to dobry wybór dla osób, którym nikt nie zrobi masażu.

Domowy sposób na zakwasy

Jeśli ból jest silny, możemy skorzystać z dostępnych leków przeciwbólowych lub żeli, które pomagają w walce z zakwasami. Dobrze jest uzupełnić elektrolity, pijąc sok z pomidorów, a także herbatę z odrobiną sody oczyszczonej, która ma właściwości odkwaszające. Ciepły okład również złagodzi ból. Najlepszy sposób na zakwasy to trening zrobiony z głową, jeśli dostosujemy jego intensywność do naszych możliwości, a przy tym będziemy się dobrze odżywiać, żadne zakwasy nie będą nam straszne.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze