Zdrowie
Czytany poradnik
Sposób na czkawkę
0

Sposób na czkawkę

Czkawka powstaje, gdy zjemy lub wypijemy coś bardzo szybko. Mimowolne skurcze naszej przepony powodują charakterystyczny dźwięk, ale również i dyskomfort. Sposób na czkawkę, pomoże pozbyć się tej dolegliwości.

Sposób na czkawkę

Zdarza się, że czkawka dopada nas w najmniej odpowiednim momencie, jest to niegroźna dolegliwość, ale jednak dość uciążliwa. Problem pojawia się wtedy, gdy trwa ona zbyt długo, jeśli czkawka nie minie po upływie 48 godzin, należy udać się do lekarza, ponieważ może to być oznaka jakiejś cięższej choroby. Normalna czkawka mija po upływie kilku minut lub zastosowaniu jednego ze sposobów na nią.

Oddech

Wstrzymanie oddechu to najprostszy sposób, który powinien zniwelować skurcze przepony, dzięki zwiększonej ilość dwutlenku węgla w wydychanym powietrzu. Należy wstrzymać oddech najdłużej, jak się da i powtarzać tę czynność do skutku. Można również skorzystać z papierowej torby i oddychać do niej.

Strach

Jest to najstarszy sposób na czkawkę, używany jeszcze przez nasze babcie. Poprośmy kogoś, żeby nas przestraszył w momencie, gdy nie będziemy się tego spodziewać. Niestety nie zawsze to wychodzi, tak jakbyśmy tego chcieli, niekiedy zaczynamy się śmiać, co też może pomóc w walce z czkawką.

Cukier, lód i woda

Aby przerwać czkawkę, należy wypić na raz całą szklankę wody nasz organizm, musi wtedy zająć się połykaniem, a nie ruchem przepony. Podobne zastosowanie ma połknięcie łyżeczki cukru lub zjadanie kostek lodu.

Klepanie i ucisk

Kolejnym sposobem na czkawkę jest klepanie po plecach, które pomoże przeponie wrócić do normalnej pracy, a co za tym idzie, pożegnamy, nieprzyjemną czkawkę. Jeśli jesteśmy w miejscu publicznym, możemy zacząć uciskać wnętrze jednej dłoni kciukiem drugiej tak, aby pobudzić zakończenia nerwowe. W takim momencie znowu oszukamy nasz organizm, który skupi się na odczuwalnym bólu, a czkawka powinna ustać. Pomóc może także ściskanie lub zatykanie uszu.

Zapobieganie

Jeśli chcemy zapobiec wystąpieniu czkawki, musimy pamiętać, aby jeść wolno, żeby nie połykać nadmiaru powietrza. Nie przejadać się. Ostre przyprawy w nadmiarze, również mogą przyczynić się do powstania czkawki tak samo, jak alkohol, który podrażnia żołądek. Z czkawką da się walczyć, a co najważniejsze szybko można ją zwalczyć wystarczy wykorzystać jeden z powyższych sposobów.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze