Dom
Czytany poradnik
Skuteczny sposób na kreta
0

Skuteczny sposób na kreta

AUTOR:  Alicja Hudzik20 września 2018

Krety w Polsce są objęte częściową ochroną, a ich zabijanie jest zakazane. Zwierzęta można płoszyć jedynie na terenie prywatnych działek, gdzie ich obecność może zaszkodzić roślinom ogrodowym. Jaki jest skuteczny sposób na kreta? Jak się go pozbyć w sposób humanitarny? Zapraszamy do lektury!

Dlaczego kret jest uważany za szkodnika?

Krety nie żywią się korzeniami roślin, ale w poszukiwaniu ulubionego przysmaku, czyli dżdżownic, ryją pod ziemią długie korytarze i uszkadzają korzenie ogrodowych roślin. W wyniku działalności kretów rośliny często usychają, ponieważ są pozbawione kontaktu z odżywczą glebą i wodą. Warto więc mieć sposób na kreta i się go pozbyć!

Jaki jest najlepszy sposób na kreta?

Działkowcy mają wiele sprawdzonych i skutecznych sposobów na krety. Wśród nich można wymienić między innymi:

  • Wypłoszenie kreta zapachami – krety nie lubią zapachu czosnku, nafty, petów, śledzia. Wystarczy rozłożyć wokół krecich norek szmatki nasiąknięte wypłaszaczem, by skutecznie je odpędzić od działki
  • Użycie detergentu – detergenty działają drażniąco i odpychająco nie tylko na nasze nozdrza. Wlanie detergentu do nory kreta skutecznie zniechęci go do dalszego kopania tuneli pod naszą działką
  • Mechaniczne odstraszacze – kret będący pod ziemią słyszy dźwięki z zewnątrz, warto więc przy ich norkach zamontować puszki na kiju lub wbić w ziemię butelkę, tak, by wlatywał do niej wiatr.
  • Elektryczne odstraszacze – bardzo dobry sposób na kreta to użycie wodoodpornego odstraszacza, który będzie emitował pasmo różnych ultradźwięków. Dźwięki te są nieszkodliwe dla ludzi i domowych zwierząt, a skutecznie odstraszają krety i nornice.

Inne metody zwalczania kretów to:

  • obsypywanie krecich norek ludzkimi włosami lub psią sierścią
  • stosowanie pułapek i wiatraczków
  • wsypywanie do norek granulatów wypuszczających odstraszający gaz

Podczas walki z kretem w swoim ogrodzie pamiętaj, by potraktować go w sposób humanitarny!

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze