Zdrowie
Czytany poradnik
Skończ z chorobami – porady zdrowotne
0

Skończ z chorobami – porady zdrowotne

AUTOR:  Marzena Kuźma19 maja 2018

Większość tajemnic dobrego zdrowia wcale nie jest sekretem, ale kwestią kilku zasad, które możesz wprowadzić go swojego trybu życia. Skończ z chorobami na zawsze! Warto ograniczyć kontakt z bakteriami i wirusami w szkole i pracy. Cały szereg innych dobrych rozwiązań może pomóc Ci zdrowiej żyć, unikając uporczywego kataru czy szczypania w gardle. Oto porady dotyczących zapobiegania przeziębieniom i grypie.

Zaszczep się

Nie musisz być skazany na chorobę. Istnieją szczepionki na wiele powszechnych chorób zakaźnych. Upewnij się, że Twoja rodzina jest na bieżąco ze szczepieniami. Dotyczy to dorosłych, którzy powinni otrzymać szczepionkę działającą przeciwko tężcowi, różyczce oraz krztuścowi jeśli jeszcze jej nie mieli. Następnie powinni otrzymywać szczepionkę przeciw różyczce oraz tężcowi co 10 lat. Dorośli mogą również potrzebować szczepień, których nie dostali jako dzieci. Pamiętaj, że więcej zabezpieczeń oznacza mniejszą szansę na rozprzestrzenienie się choroby.

Myj ręce

Jest to jedna z najłatwiejszych rzeczy, które możesz zrobić, aby trzymać wszystkie zarazki z dala od siebie. Wykonaj następujące kroki:

 1. Zwilż ręce czystą, bieżącą wodą (ciepłą lub zimną).
 2. Użyj mydła. Pocierajcie ręce  przez 20 sekund.
 3. Spłucz pianę.
 4. Osusz ręce czystym ręcznikiem lub pozwól im wyschnąć na powietrzu.

Nie masz mydła i wody? Użyj środka dezynfekującego do rąk z co najmniej 60% alkoholem

Kiedy należy myć ręce?

 • Przed, podczas i po przygotowaniu jedzenia
 • Zanim zjesz
 • Przed i po opiece nad chorym
 • Przed i po leczeniu rany
 • Po skorzystaniu z łazienki
 • Po zmianie dziecięcej pieluszki
 • Po wydmuchaniu nosa, kaszlu lub kichnięciu
 • Po dotknięciu zwierzęcia lub jego odpadów
 • Po nakarmieniu zwierzęcia
 • Po dotknięciu śmieci

Dezynfekuj obszary o wysokim poziomie zanieczyszczenia

Zarazki mogą zostawać na twardych powierzchniach przez wiele godzin lub dni. Dlatego ważne jest, aby miejsca takie jak zlewozmywaki i krany były czyste. Musisz także często czyścić telefony, piloty, klamki i przełączniki światła.

Zakrywaj usta

Zachowaj swoje zarazki dla siebie. Używaj chusteczki podczas kaszlu lub kichania. Jeśli go nie masz, użyj wewnętrznej strony łokcia.

Nie udostępniaj

Nie jedz ani nie pij po nikim, nawet w swojej rodzinie. Nie używaj nawzajem balsamu do ust ani kosmetyków. Jednym z najszybszych sposobów rozprzestrzeniania się zarazków z człowieka na człowieka jest podawanie doustne.

Nie możemy obiecać, że nigdy nie zachorujesz, ale postępuj zgodnie z tymi podstawowymi poradamii, a Twoje szanse na rozprzestrzenienie się choroby niezwykle zmaleją.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze