Muzyka
Czytany poradnik
Skąd legalnie pobierać muzykę?
0

Skąd legalnie pobierać muzykę?

AUTOR:  Iga Szabat23 czerwca 2020

Chcesz wspierać swoich ulubionych wykonawców? Może potrzebujesz dostępu do muzyki offline, by wykorzystać ją do własnych projektów? Sprawdź skąd legalnie pobierać muzykę!

Pobieranie muzyki a pobieranie praw

Podstawową kwestią, o której należy pamiętać jest fakt, że pobranie utworu zwykle nie oznacza przekazania nam praw do niego. Możliwość ściągnięcia utworu, odpłatnie, bądź nie, jest udostępnieniem go do użytku prywatnego. Są natomiast portale, które wraz z muzyką, oferują nam także zakup licencji. Wszystko zależy od tego, czy zamierzamy na cudzym utworze zarabiać, czy jedynie dodać do prywatnej biblioteki.

SoundCloud

To jeden z najbardziej znanych portali, gdzie można legalnie pobierać muzykę. W zależności od popularności danego artysty piosenki udostępniane są do ściągnięcia za darmo, bądź odpłatnie. Coraz więcej piosenek początkujących twórców, pojawia się tam do pobrania nieodpłatnie, by promować młodą scenę muzyczną. Portal nie udostępnia praw autorskich.

Jamendo

Na tej stronie nie znajdziemy najpopularniejszej globalnie muzyki, jest to jednak platforma łącząca dwa światy. Z jednej możemy tam legalnie pobierać muzykę, ścieżki dźwiękowe, do słuchania przy pracy czy nauce, do użytku prywatnego. Z drugiej zaś strony to miejsce z muzyką, którą możemy nabyć i wykorzystać do celów komercyjnych. Platforma dba o to, by udostępniane utwory były jak najlepszej jakości, przez co często korzystają z niej profesjonalni twórcy, pracujący z muzyką.

Musopen

Jest to portal z muzyką klasyczną. Posiada bardzo dużą bibliotekę utworów oraz udostępnia wszystkie bez opłat. Dodatkowo, każdy kawałek muzyczny zawiera czytelny opis dotyczący licencji, którą jest objęty. Konkretne oznaczenia przekierowują nas do strony, gdzie możemy przeczytać do jakich celów możemy wykorzystać dany utwór, czy możemy go modyfikować, bądź rozpowszechniać. Jest to więc bardzo czytelna platforma, gdzie możemy dowiedzieć się więcej o prawach autorskich, ale przede wszystkim legalnie pobierać muzykę.

Audioteka YouTube

Jeżeli chcemy legalnie pobierać muzykę, żeby połączyć ją z materiałami video, warto zajrzeć do Audioteki YouTube. Jest to najbezpieczniejsze rozwiązanie dla tych, którzy publikują filmy na YouTube. Od kiedy platforma zaostrzyła regulamin dotyczący praw autorskich, może pojawiać się więcej błędów przy weryfikacji treści. Korzystanie z zasobów samego portalu jest na to receptą i znalezieniem rozwiązania u źródła. Audioteka dysponuje różnymi gatunkami muzycznymi i zapewnia ich prostą i szybką adaptację do naszych filmów.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze