Czytany poradnik
Ryż czy ziemniaki – co dodać do obiadu?
0

Ryż czy ziemniaki – co dodać do obiadu?

AUTOR:  Alicja Hudzik29 października 2018

Co jeść do obiadu? Ryż czy ziemniaki? Który z tych artykułów spożywczych mniej tuczy, a który zawiera więcej substancji odżywczych? Zapraszamy do lektury!

Ryż czy ziemniaki – w którym produkcie jest więcej substancji odżywczych?

Co jeść do obiadu? Który dodatek jest najzdrowszy? Wiele osób uważa, że ziemniaki są niezdrowe i przyczyniają się do zwiększenia masy ciała. Jak to jest? W którym produkcie jest więcej substancji odżywczych?

Ryż

Ryż to bogate źródło białka, witaminy E oraz potasu, najwięcej substancji odżywczych zawiera odmiana brązowa.

Ryż jest polecany osobom, które:

  • Chcą obniżyć poziom cholesterolu
  • Chcą wzmocnić odporność immunologiczną
  • Mają skłonności alergiczne i muszą przestrzegać specjalnej diety restrykcyjnej
  • Chcą poprawić pracę układu trawienia

Ziemniaki

Ziemniaki zawierają dużo błonnika, skrobi, magnez, fosfor, potas oraz żelazo. Warto dodawać do obiadu młode odmiany, ponieważ zawierają one najwięcej błonnika. Wiele opinii dotyczących kaloryczności ziemniaków to mity! Jak to jest? Co tuczy bardziej?

Ryż czy ziemniaki – co bardziej tuczy?

Zastanawia Cię, co tuczy bardziej, ryż czy ziemniaki? Może Cię to zaskoczy, ale to ryż w większym stopniu przyczynia się do zwiększenia obwodu w pasie! Ziemniaki gotowane na parze lub jedzone bez słonych dodatków, zasmażki, gęstych sosów i tłustego mięsa zawierają bardzo niewiele węglowodanów i kalorii. Jeśli są jedzone na zimno lub w formie podgrzewanej, będące ich składnikiem, skrobia  przeistaczają się do formy, która nie jest trawiona przez nasz układ pokarmowy.

Ryż zawiera dużo węglowodanów i w porównaniu na przykład z makaronem, czy ziemniakami, ma o wiele mniej korzystny wskaźnik glikemiczny. Ma to znaczenie, jeśli chodzi o sytość. Porcja ziemniaków zaspokoi nasz głód na długo, podczas gdy porcja ryżu może nie wystarczyć do tego, by aktywnie i z energią przeżyć dzień! Jeśli preferujesz ryż, warto zamienić białą odmianę na bardziej wartościową odmianę brązową. To skarbnica witamin i składników mineralnych!

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze