Dom
Czytany poradnik
Rybiki cukrowe – domowe sposoby na ich zwalczanie
0

Rybiki cukrowe – domowe sposoby na ich zwalczanie

AUTOR:  Alicja Hudzik4 czerwca 2019

Rybiki cukrowe to owady, które można łatwo wytępić, jednak potrzeba do tego odpowiedniej wiedzy i środków. Jakie są najlepsze domowe sposoby na rybiki? Co można zrobić, by je zwalczyć? Podpowiadamy na portalu Porady.org!

Skąd w naszym domu biorą się rybiki cukrowe? Jak się ich pozbyć?

Rybiki (inaczej srebrzyki) to bezskrzydłe owady o chitynowym pancerzu. Pojawiają się one najczęściej w wilgotnych, dusznych i ciemnych miejscach w domu, takich jak np. łazienka, czy kuchnia. Żyjątka te odżywiają się organicznymi resztkami, jedzą także papier. Najbardziej gustują w resztkach cukru, które pozostawiają domownicy w różnych miejscach.

Rybiki mogą uszkodzić elementy wystroju wnętrza (np. tapety na ścianach), a także podgryzać ważne dokumenty i książki. Nie roznoszą żadnych chorób, ale ich obecność w domu lub w mieszkaniu może być uciążliwa. By się ich pozbyć, konieczne jest dbanie o porządek i higienę w pomieszczeniach w domu.

Rybiki – jak się ich pozbyć?

Aby pozbyć się rybików, należy często wietrzyć łazienkę, zwłaszcza po kąpieli domowników. Należy dbać o to, by podłoga w łazience była zawsze sucha i nie zostawiać resztek jedzenia w kuchni lub salonie. Regularne sprzątanie to najlepszy sposób na to, by nie dopuścić do inwazji owadów. Jakie są jeszcze inne domowe sposoby na rybiki? Co zrobić, by się ich pozbyć?

Domowe sposoby na rybiki

Jednym z domowych sposobów na to, by pozbyć się rybików cukrowych, jest pochłaniacz wilgoci DIY. Zrobimy go z soli, kredy lub z węgla drzewnego. Pochłaniacz można powiesić na kaloryferze lub pozostawić w szafie.

Inny sposób to zostawienie w pobliżu żerowania owadów tektury z miodem. Taka pułapka zadziała na nie jak lep na muchy!

Aby nie dopuścić do inwazji rybików, warto uszczelnić wszystkie szpary i szczeliny w domu (np. klejem silikonowym). Produkty spożywcze powinny być przechowywane w szczelnie zamkniętych pojemnikach. Płytki w łazience można dodatkowo wysmarować wodą z octem, by zniechęcić żyjątka do osiedlania się w naszych włościach.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze