Dom
Czytany poradnik
Rośliny doniczkowe idealne do domu
0

Rośliny doniczkowe idealne do domu

AUTOR:  Agnieszka Szarak26 kwietnia 2018

Nie masz ręki do roślin i każda, którą próbujesz hodować w domu, umiera? Spokojnie! Zobacz nasze propozycje na rośliny doniczkowe idealne do domu i ciesz się uspokajającą zielenią w swoim domu.

Ciężkie życie rosliny doniczkowej

Na początek krótko wyjaśnimy, z jakimi problemami musi zmagać się roślina doniczkowa w domu. To być może nieco rozjaśni Ci w głowie i uzmysłowi, jakie ewentualne błędy mogłeś popełniać w uprawie.

Przede wszystkim największym wrogiem rośliny doniczkowej jest centralne ogrzewanie. Nadmierne wysuszanie i nagrzewanie powietrza skutkuje szybszym obumarciem rośliny. To samo tyczy się jej nieodpowiedniego oświetlenia. Szczególnie zimą i jesienią, gdy światła nie jest dostatecznie wiele. To miewa katastrofalne skutki. Istnieją jednak takie gatunki roślin doniczkowych, którym nie przeszkadza ani ogrzewanie centralne, ani brak światła. Jeśli więc nie probowałeś swoich sil, z jednym z nich, może warto?

Apstrida wyniosła

Nasza pierwsza propozycja dla Ciebie to Apstrida wyniosła. Ta zielona roślina jest odporna na naprawdę wiele. Nie przeszkadza jej ani zbyt niska temperatura, ani zbyt wysoka. W dodatku jest niewzruszona na ewentualne zacienie. Jej wymagania są niskie, lecz latem warto ją jednorazowo nawieźć, aby odrobinę dopieścić. Dobrze też, jeżeli od czasu do czasu przetrzesz jej liście z kurzu. Poza tym… to wszystko! Apstride należy przesądzić tylko, kiedy jej korzenie zaczną wychodzić poza doniczkę, w której rośnie.

Klasyczna zielistka

Kolejny pomysł na sprawienie sobie niezniszczalnej rośliny doniczkowej to sławetna zielistka. Była już popularna w gronie naszych mam oraz babć więc doskonale sprawdzi się i teraz. Jej liście mogą urosnąć nawet do 50 cm. Nie posiada kolorowych kwiatów, za to przez bardzo długi czas może rosnąć w jednej ziemi. Nie wymaga zatem troski, jeśli chodzi o przesadzanie. Co więcej, nie ma specjalnych wymagań odnośnie do światła. Możesz wobec tego ustawić ją w dowolnym, ale nie intensywnie nasłonecznionym miejscu.

Zamiokulkas zamiolistny

Ta roślina o niezwykle wdzięcznej i sympatycznej nazwie pochodzi z Zanzibaru. Posiada szerokie grono swoich fanów, którzy mają problem z wyhodowaniem czegokolwiek zielonego w swoim mieszkaniu. Jej liście są bardzo grube i błyszczące. Nadaje jej to bardzo reprezentatywny wygląd, w sam raz do biura. Ponadto zamiokulkas dobrze wytrzymuje okresy suszy, nie ucierpi więc mocno, gdy nie będzie regularnie podlewany. Co do warunków oświetleniowych, tutaj również roślina wykazuje się wielką tolerancją i nie potrzebuje zbyt wielu promieni słońca.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze