Technologie
Czytany poradnik
Problem z instalacją Windowsa XP na dyskach SATA
0

Problem z instalacją Windowsa XP na dyskach SATA

AUTOR:  Patrycja Kabaj14 stycznia 2016

Niedawno zakupiłam laptopa HP i napotkałam problem podczas instalacji na nim windowsa XP. W biosie niestety nie ma możliwości zmiany trybu kontrolera SATA z IDE na AHCI czy na odwrót, co miało być pewnym  rozwiązaniem tego problemu. Musiałam szukać więc innych sposobów. Z tego co zdołałam się dowiedzieć problem ów miałam nie tylko ja. Niektórzy nawet wykonują tę usługę odpłatnie. No ale do rzeczy, skoro można zainstalować Windowsa XP na takim laptopie więc za wygraną nie dałam i oczywiście zainstalowałam system z powodzeniem.

Najpierw należy zintegrować system /wszystkie pliki systemu/ ze sterownikami SATA, AHCI dla danego modelu laptopa. Robimy to za pomocą programu nLite.

Po ściągnięciu i zainstalowaniu nLite, wszystkie pliki z płytki instalacyjnej Windows XP kopiujemy do jednego folderu. Po uruchomieniu nLite jako folder instalacji systemu Windows podajemy ten utworzony folder ze skopiowanymi plikami systemu. Czekamy aż program wykryje właściwości systemu i klikamy dalej.

Następnie pojawi się szereg opcji, z których należy wybrać dodaj Sterowniki i utwórz bootowalny obraz ISO. Dodajemy więc sterowniki SATA, które musimy mieć uprzednio przygotowane /należy również zwrócić uwagę czy nasz Windows XP jest 32 bitowy czy 64 bitowy, zazwyczaj jest 32 bitowy; sterowniki do tych wersji są różne/. Po dodaniu odpowiedniego sterownika, program tworzy bootowalny obraz ISO, który później wypalamy /nagrywamy/  programem do nagrywania płyt np. Nero.

Czasem podczas instalacji systemu na laptopach zacina się ona w trakcie akceptacji umowy licencyjnej gdzie wymagane jest wciśnięcie klawisza F8. Komputer zupełnie nie reaguje. Jeżeli występuje taki problem wówczas można spróbować wcisnąć klawisz fn, który jest odpowiedzialny za przełączanie funkcji klawiszy „f”. Można też zmienić jego ustawienia na stałe w BIOSIE wchodząc w System Configuration oraz szukając odpowiedzialnej za ten klawisz opcji i dostosowując ustawienia do tych wymaganych. Do przeprowadzenia całej tej operacji będzie nam niezbędny komputer z dostępem do internetu w celu ściągnięcia wymaganych programów i sterowników oraz czysta płyta DVD i nagrywarka lub pendrive.

Jeżeli ktoś ma problemy związane z niniejszym artykułem a nie potrafi sobie z tym poradzić, może się ze mną w tej sprawie skontaktować a w miarę możliwości postaram się pomóc.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze