WordPress
Czytany poradnik
Optymalizacja obrazków i zdjęć WordPress
0

Optymalizacja obrazków i zdjęć WordPress

AUTOR:  Porady.org14 listopada 2019

Jak sprawić, by publikowane przez nas treści w WordPress ładowały się szybciej? Warto nauczyć się optymalizować zdjęcia przed ich przesłaniem na bloga. Jak to zrobić? Zapraszamy do lektury!

Po co optymalizować obrazy na stronie/blogu?

Szybkość ładowania strony internetowej to ważny czynnik decydujący o jej popularności oraz poczytności wśród Internautów. Nawet najbardziej atrakcyjna treść nie pomoże, gdy ładowanie strony trwa zbyt długo. Warto zadbać o to, by czas spędzany przez internetowych czytelników na naszym portalu był jak najdłuższy. Jednym z aspektów, które można poprawić, jest rozmiar publikowanych obrazów.

Jak sprawdzić, które obrazy na stronie utrudniają jej ładowanie?

Aby sprawdzić, które obrazy należałoby poddać lekkim modyfikacjom i odciążeniom, możesz skorzystać z kilku narzędzi dostępnych online. Program online, który analizuje zawartość strony i jej składowe elementy, to np. GTMetrix. Raporty wyrzucane przez program mogą być bardzo pomocne w zlokalizowaniu kłopotliwych elementów na stronie.

Jaki format zdjęć wybierać?

Aby zdjęcia na stronie zużywały jak najmniej miejsca, dobieraj rozsądnie ich format. Dla zdjęć używaj formatu JPEG, natomiast dla ilustracji najlepszy będzie PNG. Zdjęcia przed przesłaniem możesz zoptymalizować na przykład przy użyciu aplikacji ImageOptim, istnieje również wiele innych, darmowych wtyczek, które będą w tym pomocne.

Poznaj przydatne narzędzia do optymalizacji obrazów!

Aby zoptymalizować zdjęcia na stronie lub blogu WordPress można skorzystać z kilku wtyczek. Stosunkowo łatwe w obsłudze, darmowe wtyczki obsługujące większość popularnych formatów graficznych, to EWWW Image Optimize, WP Smush, ShortPixel Image Optimize, Kraken Image Optimizer, Compress JPG & PNG Images, Lazy Loading oraz Optimus. Wtyczki te nie tylko pozwalają na bezstratne zmniejszenie wagi zdjęcia, czy ilustracji, ale i usunięcie niepotrzebnych meta danych, które mogą być dołączone do obrazów. Narzędzia te obsługują większość popularnych formatów graficznych, takich jak JPEG, PNG oraz GIF.

Narzędzia do optymalizacji grafik możesz również zainstalować na swoim służbowym komputerze. Takie programy jak Photofiltre, JPEG Compress, Fotosizer, Light Image Resizer, Fast Stone Image Viewer czy FastStone Photo Resizer pozwalają nie tylko na masowe zmiany rozmiaru i nazw zdjęć, ale i również, w zależności od Twoich potrzeb, edycję obrazów oraz aplikację różnych ciekawych efektów specjalnych i filtrów. Większość z nich jest dostępna w wersjach portable oraz light, a niektóre z nich nie wymagają nawet instalacji.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze