Czytany poradnik
Najlepsze sposoby parzenia kawy
0

Najlepsze sposoby parzenia kawy

AUTOR:  Alicja Hudzik28 sierpnia 2018

Jak parzyć kawę? Technik jest bardzo dużo. Najprostszy z nich to przygotowanie kawy w ekspresie. Chcesz dowiedzieć się więcej? Poznaj najlepsze sposoby parzenia kawy dla smakoszy!

Najlepsze sposoby parzenia kawy

Kawa z kawiarki

Sposoby parzenia kawy, które wydobywają z niej wyjątkowe aromaty, to na przykład włoska metoda zaparzania w kawiarce. Kawiarka, inaczej czajniczek moka lub kafetera, to urządzenie składające się ze zbiornika na wodę, sitka na kawę, zbiornika na kawę, wykorzystujące mechanizm ciśnienia. Najpierw do urządzenia należy wlać gorącą wodę (do wyznaczonego zaworem ciśnieniowym punktu), następnie przykryć je sitkiem. Do sitka nasypujemy kawy, pilnując, by nie rozsypała się ona dokoła, nie ubijamy zmielonych ziaren! Używając ścierki (dolny zbiornik kawiarki szybko się nagrzewa), przykręcamy górny zbiornik i stawiamy na mały ogień. Gdy tylko usłyszysz pierwszy odgłos bulgotania, kawiarkę należy zdjąć z ognia, by cieszyć się jej idealnym i niespalonym smakiem!

Kawa po turecku

Dobrą i aromatyczną kawę można przyrządzić na wiele sposób. Jeśli wolisz mocną, czarną kawę, wypróbuj parzenie jej po turecku. Do zaparzenia takiej kawy niezbędny będzie specjalny tygielek (stalowy lub emaliowy). Do tygielka należy wsypać zmielone ziarna kawy, cukier oraz wedle uznania szczyptę korzennych przypraw. Najlepiej trzymać się proporcji 1:1, tzn. jedna czubata łyżka kawy przypada na jedną szklankę wody. Naczynie należy postawić na małym ogniu i podgrzewać, nie dopuszczając do zagotowania się kawy. Gdy zobaczysz, że wytwarza się piana, należy zdjąć naczynie z ognia i poczekać, aż pianka opadnie, a następnie znów dać je na ogień, czynność ta jest powtarzana wielokrotnie. Idealna kawa po turecku to kawa, w której po przelaniu pianka wypływa na wierzch, a fusy opadają na dno. Smacznego!

Dripper – przelewowe zaparzanie kawy

Jeśli chcesz wypróbować bardziej oryginalne sposoby parzenia kawy, możesz zainwestować w dripper, czyli elegancki filtr ceramiczny do parzenia kawy. Dripper należy ustawić na stole, a następnie włożyć do środka specjalny papierowy filtr, na który sypie się zmieloną kawę. Dzięki tej metodzie wydobędziesz  z kawy nutkę karmelu, a nawet delikatny, orzechowy posmak! Zanim zabierzesz się za przyrządzanie kawy, filtr należy przelać gorącą wodą. Następnie do filtra wsypuje się mielone ziarna kawy i zalewa wodą zagotowaną do temperatury około 90 stopni Celsjusza. Wodę wlewa się stopniowo i w kilku turach, następnie przykrywa się dripper i zostawia w tej postaci na kilka minut. Gotowe!

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze