Dom
Czytany poradnik
Muchy – jak z nimi walczyć?
0

Muchy – jak z nimi walczyć?

AUTOR:  Alicja Hudzik28 czerwca 2018

Lato to czas, gdy wizyty w domu nieproszonych gości takich jak na przykład muchy mogą stać się bardzo natrętne i nieprzyjemne. Przeczytaj nasz poradnik i dowiedz się, jak walczyć z muchami!

Muchy w domu – jak z nimi walczyć? Praktyczne porady

Niektóre z tych porad mogą się wydawać oczywiste, ale często o nich zapominamy. W walce z muchami najważniejsze jest dbanie o czystość. Sprzątaj często dom/mieszkanie, wynoś regularnie śmieci, dbaj o to, by w domowym otoczeniu nie było gnijącego jedzenia ani niepozmywanych naczyń z resztkami po obiedzie. Jeśli tuż obok ogródka masz śmietnik, przenieś go nieco dalej od domu. Przestrzeń śmietnika można obudować altaną, obsadzić pnączami, warto również odkażać go co jakiś czas chlorowanym wapniem. Śmieci koniecznie trzeba przechowywać w zawiązywanych workach i pojemnikach z pokrywą, najlepiej z dala od kuchni.

Obecności irytujących much sprzyja również stojąca woda. Jak z nimi walczyć? W bardzo prosty sposób. Pilnuj, by w doniczkach, wiadrach i innych pojemnikach wokół domu nie gromadziła się niepotrzebnie stara woda.

Aby nie wpuszczać insektów do naszej  domowej przestrzeni, warto zamontować w oknach specjalne siatki i moskitiery. To zatrzyma większe owady. Na rynku są dostępne moskitiery w formie siatek – to tanie rozwiązanie, ale siatki są bardzo delikatne. Należy je co jakiś czas doglądać, poprawiać i naciągać. Drugi rodzaj moskitiery to droższe moskitiery ramkowe. Siatki umocowane w sztywnych ramach do wstawione w okno lub nawet w drzwi to bardzo skuteczny sposób walki z muchami i innymi owadami!

Muchy – jak z nimi walczyć? Magia roślin

W walce z muchami pomocne bywają niektóre rośliny. Warto na tarasie lub balkonie posadzić takie rośliny, za którymi owady nie przepadają. Najpopularniejsze gatunki, które pomogą Ci przegonić muchy i z nimi skutecznie walczyć, to komarzyca, geranium, bazylia, pelargonia, kocimiętka, mięta, liście pomidora oraz tymianek. Ulokowane w strategicznych miejscach, przy oknach i na balustradach zniechęcą owady do wlatywania do wnętrza mieszkania oraz domu! Tego typu rośliny są dostępne nie tylko w sklepach ogrodniczych, ale i dużych samoobsługowych sieciówkach.

Muchy nie przepadają również za zapachem olejków eterycznych, na przykład olejku lawendowego, migdałowego, eukaliptusowego czy sosnowego. Nasączone olejkiem waciki można zostawić na spodeczku w kuchni lub na parapecie.

Owady nie lubią także zapachu cebuli, czosnku oraz octu. By zniechęcić je do wlatywania do środka, przy oknie można umieścić talerzyk z pokrojoną cebulą, ząbkami czosnku lub niewielki słoiczek z octem.

Domowe sposoby na inne owady

Jeśli chodzi o inne owady, na przykład komary, w walce z nimi skuteczne są takie rośliny, jak komarzyca, macierzanka oraz drzewo orzecha włoskiego. Jeśli masz odpowiednie warunki i ogród, na którym można zasadzić wyżej wymienione rośliny, warto spróbować takich metod! Z innych rozwiązań polecane są lampy owadobójcze oraz chemiczne środki owadobójcze.

Zanim zdecydujesz się na użycie silnych środków chemicznych, koniecznie przeczytaj instrukcję lub skonsultuj ich dobór z pracownikiem sklepu!

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze