Technologie
Czytany poradnik
Miracast – co musisz wiedzieć o tej technologii
0

Miracast – co musisz wiedzieć o tej technologii

AUTOR:  Porady.org26 kwietnia 2019

Współczesne technologie zakładają wykorzystywanie coraz to nowszych i ulepszonych rozwiązań, aby korzystanie z urządzeń w pracy lub domu było jeszcze łatwiejsze i wygodniejsze. Jedną z takich innowacji jest Miracast, czyli system pozwalający na szybkie i proste komunikowanie ze sobą sprzętów. Jak to działa i z jakimi urządzeniami współpracuje?

Czym jest technologia Miracast?

Miracast to technologia certyfikowana przez Wi-Fi Alliance pozwalająca na przesyłanie obrazu i dźwięku pomiędzy urządzeniami w trybie peer-to-peer. Oznacza to, że do tego zadania nie będzie im potrzebna żadna dodatkowa sieć czy przewody, aby było to możliwe. Konieczne jest jednak, aby sparowane ze sobą sprzęty wspierały tę technologię.

Zalety urządzeń z Miracastem są liczne – przede wszystkim dzięki nim możesz pozbyć się wielu przewodów w swoim mieszkaniu, łatwiej dbając o porządek otoczenia, ale i ułatwiając sobie codzienne podłączanie urządzeń do telewizora, np. gdy zechcesz obejrzeć ulubiony serial lub pokazać znajomym zdjęcia z wakacji. Po drugie stabilność połączenia Miracast jest solidna, a samo podłączenie urządzeń bardzo łatwe.

miracast-co-musisz-wiedziec-o-tej-technologii

Jak możesz wykorzystać Miracast?

Miracast to niewidzialna alternatywa dla kabla HDMI, a zatem może zastąpić ten przewód w każdym sprzęcie – aby tak było, musisz się jednak upewnić, czy wybrane urządzenie obsługuje tę technologię. Jeśli tak, możliwości jest wiele:

  • przesyłanie obrazu i dźwięku na telewizor przydaje się nie tylko w domu podczas wieczornego relaksu, ale i w pracy przy prezentacjach lub w szkołach w czasie prezentowania dodatkowych materiałów;
  • obraz z laptopa możesz przesyłać w formie zduplikowanego ekranu (wówczas ekran laptopu i telewizora wyświetlają to samo) lub rozszerzenia (czyli na laptopie możesz mieć notatki, otwarte strony internetowe i wiele innych rzeczy, a na TV np. prezentację);
  • Miracast współpracuje z Blu-ray i zestawami kina domowego, więc możesz stworzyć perfekcyjną przestrzeń do oglądania filmów w domowym zaciszu;
  • działa ze smartfonami i tabletami – wystarczy zaledwie chwila, aby to, co chcesz pokazać znalazło się na dużym ekranie i było dla wszystkich idealnie widoczne!

Miracast - co musisz wiedzieć o tej technologii

Co jeszcze warto wiedzieć o Miracast?

Technologia Miracast zyskuje na popularności i staje się powszechna w popularnych oprogramowaniach – obecnie znajdziesz ją w BlackBerry 10, Androidzie – począwszy od wersji 4.2 – oraz Microsoft Windows od wersji Windows 8.1. Jeśli chodzi o telewizory, jeszcze nie wszyscy producenci zdecydowali się na zastosowanie Miracasta, choć znajdziesz go z pewnością w wielu modelach Sony, LG, Philips, Sharp, Hyundai czy Toshiba. Obraz i dźwięk przesyłane przez Miracast mają minimalne opóźnienie, co jest odpowiednie dla większości czynności – również oglądania filmów w wysokiej rozdzielczości – ale może się okazać niewystarczające w przypadku gier komputerowych, w których często znaczenie mają ułamki sekund. Mimo to warto zastanowić się nad zastąpieniem kabli HDMI w domu Miracastem i zadbać o swój codzienny komfort i ład w otoczeniu.

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze