Zdrowie
Czytany poradnik
Menopauza – co warto wiedzieć?
1

Menopauza – co warto wiedzieć?

AUTOR:  Agnieszka Szarak8 lipca 2018

Menopauza nadal stanowi wstydliwy temat dla wielu kobiet, chociaż nie ma tutaj powodów do krępacji. Dowiedz się wszystkiego, co najważniejsze na ten temat.

Menopauza, czyli co się dzieje

Menopauza to inaczej przekwitanie lub klimakterium, jednak menopauza jest najbardziej powszechnym i najczęściej używanym mianem. Nazywa się tak okres w życiu kobiety, kiedy jej funkcje rozrodcze zostają zatrzymane. Wiążę się to zatem z ustaniem miesiączki oraz innymi objawami w organizmie, które omówimy później. Zwykle przekwitnie trwa około roku bądź dwóch lat i zaczyna się u kobiet, które są w wieku 50 lat i więcej. Jednak istnieją też wyjątki od tej reguły, co oznacza, że przez menopauzę mogą przechodzić również młodsze panie. Wczesne przekwitanie może być skutkiem choroby, leczenia onkologicznego, czy cukrzycy. Czynnikiem przyspieszającym menopauzę jest również nikotyna, a więc może to być spora motywacja, aby rzucić palenie.

Najczęstsze objawy

Jeżeli nie wiesz, czy przechodzi właśnie przekwitanie, czy też nie, zwróć uwagę na kilka objawów, które może występują u Ciebie. Charakterystyczne są bowiem uciążliwe bóle głowy, krzyża oraz stawów. Również znaczące uderzenia gorąca oraz mocne pocenie się w nocy mogą świadczyć o tym, że przekwitasz.

Zwróć też uwagę na to, co dzieje się z Twoim układem płciowym. Często objawy można pomylić z infekcją dróg rodnych, ponieważ menopauza może objawiać się suchością pochwy, a także dokuczliwym świądem. Wydzielina z pochwy może stać się wodnista i utrudniać codzienne funkcjonowanie, w tym utrudniać współżycie z partnerem.

Co jeszcze może wskazywać na to, że właśnie przekwitasz? Przede wszystkim zmiany nastrojów oraz wyraźne skłonności depresyjne. Jeśli więc czujesz rozdrażnienie, zmęczenie, niewytłumaczalny smutek, a przespanie całej nocy stało się dla Ciebie problemem, warto udać się do lekarza, który pomoże Ci poradzić sobie w tym okresie. Wszystkie objawy można bowiem załagodzić i mimo zmian w Twoim organizmie, cieszyć się pełnią życia!

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
1Komentarze
  • Małgorzata
    23 lipca 2018 at 12:23

    Stopniowo zauważałam u siebie objawy menopauzy. Rozregulowana miesiączka, większa drażliwość i coraz mniejsza ochota na seks. Potem pocenie się i uderzenia gorąca… wszystko się nasilało. Postanowiłam z tym walczyć, wzięłam ziołowy menocomfort i mino mojego sceptycyzmu po dwóch tygodniach zauważyłam poprawę, jednak naturalne suplementy mogą pomóc, nie tylko hormony