Dom
Czytany poradnik
Kiedy nawozić ogród?
0

Kiedy nawozić ogród?

AUTOR:  Alicja Hudzik2 sierpnia 2018

Nawożenie to jeden z podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych związanych z roślinami ogrodowymi. Jak, czym i kiedy nawozić ogród, by cieszyć się pięknymi i zadbanymi roślinami ogrodowymi? Zapraszamy do lektury!

Kiedy nawozić ogród?

Nieodpowiedni termin nawożenia to jeden z często popełnianych błędów przez ogrodników – amatorów. Kiedy nawozić ogród, by cieszyć się pięknymi i zadbanymi roślinami? Jeśli korzystamy z nawozu, który działa szybko, najlepiej go użyć w letnich miesiącach (czerwiec – sierpień). Sierpień to ostatni moment na zastosowanie letniego nawozu. Nawozy wolniej działające najlepiej stosować w kwietniu lub na przełomie kwietnia i maja, a nawozy azotowe powinno się stosować na początku lipca. Niedotrzymanie tych terminów może poskutkować nieprawidłowym rozwojem rośliny oraz spadkiem ich odporności! Nawozy należy rozsypywać równomiernie, wymieszać je z wierzchnią warstwą gleby i delikatnie podlać, by preparat był łatwiej przyswajalny dla roślin ogrodowych.

Po co nawozić ogród?

Prawidłowe nawożenie poprawia znacznie kondycję oraz wygląd roślin ogrodowych. Po zastosowaniu właściwego nawozu kwiaty kwitną obficiej, rośliny mniej chorują oraz są bardziej odporne na mróz i szkodniki. Stosując dany nawóz, trzeba przestrzegać zasad opisanych na jego opakowaniu. Jeśli chodzi o nawozy organiczne, to warto stosować nie tylko kompost, ale też preparaty biohumusowe, nawóz ptasi oraz wysuszony obornik. Nawozy te są z reguły sprzedawane w formie sypkiej lub w postaci granulatu.

Kiedy nawozić ogród – najczęściej popełniane błędy

Jednym z najczęściej popełnianych błędów, jeśli chodzi o nawożenie ogrodu, jest używanie złego nawozu. Wiemy już, kiedy nawozić ogród, ale bardzo ważne jest, by również stosować nawóz dobry dla danego gatunku, ponieważ niektóre rośliny mają bardzo specyficzne wymagania co do jego składu! Kolejny błąd popełniany przez amatorów to użycie zbyt dużej ilości nawozu, przez co podłoże jest przesolone i utrudnia to roślinom pobieranie wody. Przeładowanie nawozem może doprowadzić do anomalii w rozwoju roślin ogrodowych oraz uszkodzić system korzeniowy. Ostatni błąd związany z nawożeniem ogrodu to używanie przeterminowanych mieszanek. Bardzo ważne jest, by przestrzegać terminów ważności preparatów do nawożenia, ponieważ zawarte w nich przeterminowane związki mogą być już nieprzydatne, lub, co gorsza, trujące dla roślin!

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
0%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze