Jednośladowa oryginalność, czyli jak pomalować rower

Twój rower ma na karku kilka ładnych lat? A może trafił Ci się składak po dziadku, którego dobre czasy minęły jakieś 40 lat temu? Bez obaw, radzimy jak pomalować rower na własną rękę, żeby przywrócić mu świetność!

Możliwie rozwiązania

Nim zdecydujesz się na zakasanie rękawów i samodzielną walkę z rowerową ramą, powiemy nieco więcej o dostępnych na rynku rozwiązaniach. Jeżeli na renowację roweru posiadasz nieco pokaźniejszy budżet, zawsze warto udać się z pojazdem na malowanie proszkowe. Wykonują je profesjonaliści, którzy wypiaskują ramę, pomalują ją, a następnie utrwalą w wysokiej temperaturze. Taka przyjemność może kosztować Cię około 400-700 zł. Rozumiemy, że nie każdy chce lub może decydować się na taki wydatek, dlatego zawsze możesz chwycić specjalną farbę w sprayu, przeznaczoną do malowania rowerów lub lakier samochodowy.

Najtańsze warianty farb z supermarketów lepiej zostaw na sklepowej półce, bo najpewniej odpadnie szybciej niż się tego spodziewasz. Najważniejsze przy wyborze lakieru jest jego aplikacja za pomocą sprayu. Dzięki temu unikniesz smug i równomiernie nałożysz kolor.

Jak malować rower, czyli przejdźmy do czynów

Wybrałeś już idealny kolor dla Twojej ramy. Jesteś gotowy do akcji, ale nie wiesz jak malować rower, a raczej — od czego powinieneś zacząć. Najpierw zadbaj więc o dokładne odtłuszczenie roweru, żeby farba dobrze się trzymała. W tym celu będziesz potrzebować acetonu, benzyny ekstrakcyjnej bądź rozpuszczalnika. Kiedy już wykonasz ten zabieg, zawsze możesz jeszcze nałożyć na rower podkład do metalu. Zagwarantuje on trwałość koloru, który później nałożysz.

Teraz chwila przerwy. Jeżeli chcesz zmienić bardzo ciemną ramę na delikatny róż albo błękit, dobrze będzie, jeśli nałożysz najpierw jasną farbę podkładową. Wówczas będziesz mieć absolutną pewność, że kolor, jaki chcesz nałożyć będzie dokładnie taki sam, jak na opakowaniu. Gdy już to zrobisz, lepiej zaopatrz się w specjalną maskę, żeby nie wdychać zapachu chemikaliów. Po założeniu jej, spryskuj rower farbą z odległości 30 cm, po czym pozostaw do wyschnięcia na czas, jaki wskazuje producent farby.

Rower wysechł? A więc odtłuść go przed nałożeniem kolejnej warstwy i powtórz tę czynność około 3 razy. Wówczas farba powinna się dobrze trzymać.

WYPOWIEDZ SIĘ

Wprowadź treść komentarza.
Wprowadź swoje imię.