Sztuka
Czytany poradnik
Jakie ukulele wybrać?
0

Jakie ukulele wybrać?

AUTOR:  Iga Szabat12 czerwca 2020

Chciałbyś zacząć naukę gry na ukulele? Radzimy, co ma znaczenie przy zakupie tego małego instrumentu. Zobacz, jakie ukulele wybrać.

Ukulele dobre dla każdego

Nie ma znaczenia czy dopiero zaczynasz przygodę z muzyką, czy jesteś wprawionym muzykiem, ukulele sprawdzi się dla każdego. Głównymi zaletami tego instrumentu są jego lekka waga i małe wymiary. Dzięki można zabrać je w podróż czy na spotkanie ze znajomymi, może nam towarzyszyć gdziekolwiek jesteśmy. Ukulele można nazwać uproszczoną wersją gitary, posiada tylko cztery struny, więc nauka gry na nim jest dużo łatwiejsza. Ta mała gitarka posiada swoje unikatowe brzmienie. Jest w nim coś z połączenia latynowskich brzmień i klimatu hawajskich plaż, nauka gry będzie samą przyjemnością!

Materiał wykonania

Istotny dla brzmienia ukulele jest materiał jego wykonania. Mała gitarka wykonana może być z tworzywa sztucznego (plastiku), sklejki drewnianej bądź litego drewna. Modele drewniane mają cieplejsze i głębsze brzmienie. Te plastikowe warto natomiast rozważyć, gdyż są bardziej wytrzymałe, lepiej przetrwają długie podróże i niesprzyjające warunki. Przed zakupem warto zastanowić się czego oczekujemy od instrumentu.

Rozmiary ukulele

Ukulele rozróżnia się zwykle na trzy rozmiary. Są to niewielkie różnice, wpływają one na barwę i głośność dźwięku. Jeśli planujecie grać hobbystycznie, nie będzie to miało dla was dużego znaczenia. Najmniejsze i najczęściej wybierane jest ukulele sopranowe. Nieco większych rozmiarów, kolejno: koncertowe i tenorowe. Małe ukulele sopranowe wybrzmiewa najbardziej „klasycznym”, klimatycznym dźwiękiem. Jeśli do zakupu zainspirowała was usłyszana gdzieś w internecie melodia, brzmienie najmniejszego ukulele na pewno was nie zawiedzie!

Struny mają znaczenie

Oprócz wielkości pudła rezonansowego i rodzaju tworzywa, duże znaczenie ma rodzaj strun w ukulele. Zazwyczaj wykonane są one z nylonu, różni producenci stosują jednak domieszki innych materiałów. Jeśli mamy możliwość zakupu instrumentu w sklepie stacjonarnym, warto się do takiego udać i wypróbować różne modele. Należy także pamiętać, że struny są elementem, który się stopniowo zużywa w miarę grania. Jeśli chcemy poprawić brzmienie ukulele po długim czasie użytkowania, warto zainwestować w nowe struny!

Ceny ukulele

Zakup ukulele nie jest drogim wydatkiem. Szczególnie jeśli nie mamy pewności czy mała gitarka jest dla nas, nie warto przepłacać za instrument. Najtańsze modele możemy kupić za około 100zł, czujne ucho muzyka wyczuje w nich drobne nieczystości w brzmieniu, ale jako instrument dla początkujących zupełnie wystarczy. Dobrą jakość dźwięku i solidne wykonanie zapewnią ukulele w przedziale cenowym 200-300zł. Droższe egzemplarze przeznaczone są raczej dla profesjonalnych muzyków lub tych, którzy cenią unikatowy design.

Dostosuj wybór ukulele do swoich potrzeb oraz stopnia zaawansowania i pamiętaj by nie zrażać się szybko podczas nauki!Jakie ukulele:

Co myślisz o tym poradniku?
Kocham to!
0%
Dobra porada
100%
Ciekawe
0%
Że co?
0%
Nie wiem
0%
Nie pomogło
0%
Komentarze